استرالیا بیت‌المقدس غربی را پایتخت اسرائیل می‌داند

مالکیت بیت‌المقدس هسته مرکزی اختلافات میان اسرائیل و فلسطینیان است حق نشر عکس Reuters
Image caption مالکیت بیت‌المقدس هسته مرکزی اختلافات میان اسرائیل و فلسطینیان است

اسکات ماریسون، نخست‌وزیر استرالیا می‌گوید کشورش ضمن احترام به آمال فلسطینیان برای پایتخت قرار دادن بیت‌المقدس شرقی، بخش غربی این شهر را پایتخت اسرائیل می‌شناسد. با وجود این، نخست‌وزیر استرالیا گفته تا زمان امضای معاهده صلح میان دو طرف، سفارت کشورش در تل‌آویو باقی خواهد ماند.

تعیین وضعیت مالکیت و حاکمیت بر بیت‌المقدس یکی از اصلی‌ترین اختلافات میان اسرائیل و فلسطینیان است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا سال گذشته علنا بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل خواند و دستور داد سفارت کشورش به آنجا منتقل شود. دستوری که کمی بعد عملی شد و با انتقاد جهانی و خشم فلسطینیان روبرو شد.

اما نخست‌وزیر استرالیا روز شنبه (۱۵ دسامبر) تصمیم کشورش را در پی یک فصل مشاوره با سیاست‌مداران استرالیایی و متحدان بین‌المللی این کشور، رسما اعلام کرد.

او روز شنبه در سیدنی گفت: "اکنون استرالیا بیت‌المقدس غربی را که میزبان پارلمان و بسیاری از موسسات دولتی اسرائیل است به عنوان پایتخت این کشور به رسمیت می‌شناسد".

"ما هرگاه که عملی باشد مشتاقانه سفارت‌مان را به بیت‌المقدس غربی منتقل خواهیم کرد... پس از آن که وضعیت نهایی آن مسجل شد."

هنگامی که استرالیا روند تصمیم گیری در این باره را در ماه اکتبر گذشته آغاز کرد، اسرائیل از آن استقبال کرد اما فلسطینیان منتقد آن شدند.

ملکوم ترنبل، نخست وزیر قبلی این کشور با پیروی کردن از آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به بیت‌المقدس مخالفت کرده بود.

پس از آمریکا دو کشور گوآتمالا و پاراگوئه هم گفتند که سفارت های خود را به بیت‌المقدس منتقل خواهند کرد؛ هرچند پاراگوئه با سرکار آمدن دولت جدید از این تصمیم خود عقب‌نشینی کرد.