یک قاضی فدرال بخشی از قانون نظام خدمات درمانی اوباما را مغایر قانون اساسی دانست

حق نشر عکس AFP
Image caption مخالفان لغو قانون خدمات درمانی اوباما موسوم به 'اوباماکر'

براساس حکم یک قاضی فدرال در ایالت تگزاس بخش مهمی از قانون اصلاح نظام خدمات درمانی که در دوران باراک اوباما، رئیس جمهور سابق به تصویب رسیده بود، مغایر قانون اساسی تشخیص داده شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که از زمان روی کار آمدن در صدد لغو این قانون بوده است، این حکم را خبری خیلی خوب برای آمریکا خواند.

اما کاخ سفید در بیانیه‌ای گفته به رغم حکم این قاضی، این قانون کماکان به قوت خود باقی است و یک قانون تا زمانی که در دیوان عالی درخواست رسیدگی به آن مطرح نشود، لغو نخواهد شد.

این قاضی فدرال با استناد به تغییر در قوانین مالیاتی در سال گذشته، بخشی از قانون اصلاح نظام خدمات درمانی را غیرمعتبر دانسته است.

قانون اصلاح نظام خدمات درمانی با تلاش باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۰ تصویب شد.

این طرح از وعده‌های مهم انتخاباتی آقای اوباما بود و هدف از آن این بود که خدمات درمانی به بخش‌های بیشتری از جامعه آمریکا گسترش داده شود.

طرح ترامپ برای جایگزینی قانون خدمات درمانی اوباما 'امکان تصویب ندارد'

ترامپ لغو قانون بیمه اوباما را آغاز کرد

هشدار اوباما نسبت به لغو قانون بیمه درمانی در دیوان عالی

جمهوری‌خواهان از آغاز اجرای طرح موسوم به بیمه اوباما وعده دادند که آن را کنار می‌گذارند و دونالد ترامپ هم که نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، از وعده‌هایش اصلی‌اش لغو همین قانون بود.

قانون "حمایت از بیمار و بیمه درمانی مقرون‌به‌صرفه" که باراک اوباما از ابتدای ریاست جمهوری خود در پی تصویب و اجرای آن بود، بزرگ‌ترین تغییر در نظام خدمات درمانی آمریکا در نیم قرن گذشته به حساب می‌آید.

قانون اصلاح نظام خدمات درمانی یکی از مهمترین دستاوردهای ریاست جمهوری آقای اوباما بوده است.

موضوعات مرتبط