'ژائوی خدا'؛ شفابخش متهم به آزار جنسی 'فراری' شد

آقای فاریا روز پنجشنبه در مرکزی که دایر کرده، با رد کردن اتهامات خطاب به هوادارانش گفت که تابع قانون است حق نشر عکس AFP
Image caption آقای فاریا روز پنجشنبه در مرکزی که دایر کرده، با رد کردن اتهامات خطاب به هوادارانش گفت که تابع قانون است

دادگاهی در برزیل اعلام کرد که ژائو تکسیرا دو فاریا، " شفابخش" برزیلی که به آزار جنسی بیش از ۳۰۰ زن متهم شده، فراری است.

یک قاضی برزیلی روز جمعه حکم جلب آقای فاریا را صادر کرد و او تا ساعت دو بعد از ظهر روز شنبه (۱۵ دسامبر) به وقت محلی (چهار بعد از ظهر به وقت گرینویچ) وقت داشت که خودش را معرفی کند. اما این کار را نکرد.

شماری از زنانی که می‌گویند در کلینیک ژائو دو دئوس (که به "ژائوی خدا" معروف است) مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند، از این مدعی "شفابخشی" شکایت کردند. او در شهر آبادیانا (۱۲۰ کیلومتری جنوب غرب برازیلیا، پایتخت) زندگی می‌کند اما پیروانی از سراسر دنیا دارد.

آلبرتو تورون، وکیل آقای فاریا گفته که او خودش را معرفی خواهد کرد، اما زمان یا مکان آن را مشخص نکرد. آقای تورون گفت که روز دوشنبه تقاضای فرجام خواهد کرد.

زاهیرا لینکه، عکاس هلندی قبلا به تلویزیون گلوبو گفته بود که ژائو ابتدا ترتیبی داده تا کارهای جنسی انجام دهد و بعد به او تجاوز کرده است. دفتر آقای فاریا در بیانیه‌ای که برای تلویزیون گلوبو فرستاد، کلیه اتهامات را رد کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تجمع هواداران ژائو تکسیرا دو فاریا در حمایت از او

در این بیانیه آمده است که فاریای ۷۶ ساله از قدرتش برای درمان هزاران نفر استفاده کرده و "انجام هرگونه کار ناشایست حین فرآیند درمان قویا رد می‌شود."

۹ زن برزیلی، که نامشان اعلام نشده، نیز به تلویزیون گلوبو گفته‌اند که این درمان‌گر خودخوانده به بهانه "پاکسازی" انرژی، آن‌ها را آزار داده است.

آقای فاریا که مدرک پزشکی ندارد، پیش از این به دلیل انجام عمل جراحی بدون داشتن مدرک زندانی و جریمه شده بود.

او روز پنجشنبه در مرکزی که دایر کرده، با رد کردن اتهامات تازه، خطاب به هوادارانش گفت که تابع قانون است.

به گزارش شبکه خبری ای‌بی‌سی آقای فاریا مدعی شده که روح بیش از ۳۰ دکتر و انسان دیگر می‌تواند وارد بدن او شود و در واقع آن‌ها هستند که درمان را انجام می‌دهند.

اوپرا وینفری، مجری نامدار آمریکایی سال ۲۰۱۳ به برزیل سفر کرد تا در شرق برازیلیا، برنامه‌ای در مورد "جراحی روحی" آقای فاریا در کلینکش ضبط کند. پس از این برنامه بود که او شهرت قابل توجهی پیدا کرد.

اگر اتهام تجاوز علیه آقای فاریا ثابت شود، ممکن است او حداکثر تا ۱۰ سال زندانی شود و اگر دادگاه او را محکوم به "تجاوز به فرد بی‌دفاع" کند، حداکثر تا ۱۵ سال زندانی خواهد شد.

موضوعات مرتبط