ترزا می: همه‌پرسی مجدد برای برگزیت، مردم را بی‌اعتماد می‌کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نخست‌وزیر بریتانیا: همه‌پرسی دوباره باعث افزایش شکاف و تفرقه می‌شود

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا امروز (دوشنبه، ۱۷ دسامبر) در پارلمان این کشور خواهد گفت که همه‌پرسی مجدد درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا "اعتماد مردم را از بین می‌برد".

در روزهای اخیر و نزدیک شدن به مهلت قانونی خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) صحبت درباره همه‌پرسی دوباره بیش از پیش مطرح شده است.

جان میجر و تونی بلر، از نخست‌وزیران پیشین بریتانیا از جمله کسانی هستند که گفته‌اند که اگر بریتانیا راه مناسبی برای خروج از اتحادیه اروپا پیدا نکند، بهتر است که همه‌‎پرسی دوباره برگزار شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption ترزا می، هنگام برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از مدافعان ماندن در این اتحادیه بود

اما خانم می با مخالفت با این نظر می‌گوید که برگزاری همه‌پرسی دوباره "آسیب جبران ناپذیری به تمامیت سیاست ما وارد می‌کند".

او امروز خواهد گفت که رای‌گیری دوباره درباره اتحادیه اروپا یعنی "به میلیون‌ها نفر که رای داده‌اند بگوییم که سیاست ما کارآمد نیست."

"رای‌گیری دیگری که احتمالا نخواهد توانست نتیجه بهتری از رای‌گیری قبلی داشته باشد."

"رای‌گیری دوباره کشور ما را در لحظه‌ای که باید متحد شود، متفرق‌تر می‌کند."

حق نشر عکس PA
Image caption تونی بلر: اگر دیگر گزینه‌های برگزیت به جایی نرسد منطقی است که نمایندگان پارلمان به برگزاری یک همه‌پرسی دوم رای بدهند

در حالی که تقریبا ۱۰۰ روز به مهلت قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مانده، هنوز چگونگی این خروج روشن نیست.

قرار بود پیش‌نویس طرح خانم می برای خروج از برتیانیا هفته گذشته به رای نمایندگان مجلس گذاشته شود، اما با توجه به اینکه پیش‌بینی این لایحه با مخالفت عمده نمایندگان روبه‌رو شود و تصویب نشود، خانم می جلسه رای‌گیری به تعویق انداخت.

آقای بلر روز جمعه هفته گذشته گفت "اگر دیگر گزینه‌های برگزیت به جایی نرسد" این "منطقی" خواهد بود که نمایندگان پارلمان به برگزاری یک همه‌پرسی دوم رای بدهند.

او گفت: "دلیل اصلی اینکه باید همه‌پرسی دوباره‌ای برگزار کنیم، این است که ۳۰ ماه مذاکره کرده‌ایم و اگر روراست باشیم، می‌بینیم که در این خصوص در وضعیت بحرانی قرار داریم."

سخنان آقای بلر با واکنش تند خانم می مواجه شد و آن را "کارشکنی" در خروج از اتحادیه اروپا، و "توهین" به مردم و مقام نخست وزیری دانست.

خانم می گفت: "اینکه تونی بلر به بروکسل برود و با فراخواندن به همه‌پرسی دوم، در مذاکرات جاری کارشکنی کند، توهین به مقامی است که روزی خود او در آن قرار داشت و مردمی که او خدمتگزارشان بود."

از سوی دیگر مقامات اتحادیه اروپا که با پیش‌نویس طرح خانم می موافقت کرده‌اند، گفته‌اند که حاضر به مذاکره مجدد بر سر طرح دیگری نیستند.