سیاستمدار ارشد هندی به جرم تحریک به کشتار سیک‌ها به حبس ابد محکوم شد

سجان کومار حق نشر عکس Getty Images
Image caption سجان کومار از رهبران ارشد حزب کنگره بود

یک سیاستمدار ارشد حزب کنگره هند در رابطه با کشتار دسته‌جمعی سیک‎ها در سال ۱۹۸۴ به حبس ابد محکوم شد.

این مهمترین محکومیت در رابطه با آن کشتار است.

سجان کومار که آن زمان نماینده پارلمان بود، محکوم شد که عده‌ای را تحریک کرده که یک خانواده پنج نفره سیک را بکشند.

در یک حکم سنگین، قاضیان دادگاه عالی هند گفتند که متهم به دلیل "حمایت‌های سیاسی" تاکنون از چنگ عدالت گریخته بود.

در پی ترور ایندیرا گاندی، نخست وزیر هند، در سال ۱۹۸۴ که به دست محافظان سیک او صورت گرفت، در شورش‌های سراسری علیه سیک‌ها در سراسر هند بیش از سه هزار نفر از پیروان این آیین کشته شدند.

گفته می‌شد که شورشیان به حزب حاکم کنگره -حزب مخالف دولت کنونی- نزدیک بودند و چندین سیاستمدار ارشد این حزب در تحریک و هدایت شورشیان نقش داشته‌اند.

Image caption معبد طلایی در آمریتسار در ایالت پنجاب مهمترین مکان مذهبی سیک‌هاست

پیش از این شورش‌ها حمله ارتش هند به معبد طلایی در آمریتسار در ایالت پنجاب که مهمترین مکان مذهبی سیک‌هاست، خشم پیروان این آیین را برانگیخت.

دولت هند طی عملیاتی که به ستاره آبی مشهور شد، با حمله به معبد طلایی قصد داشت جدایی‌طلبان شبه‌نظامی سیک را که در این معبد پناه گرفته بودند از معبد بیرون براند.

در پی این عملیات، جامعه جهانی سیک‌ها حمله به معبدشان و کشتن هم کیشان خود را شدیدا محکوم کرد.

به گفته دولت هند، در این حمله بیش از ۴۰۰ نفر از جمله ۸۷ نظامی هندی کشته شدند، اما سیک‌ها شمار کشته شدگان را بیش از هزار تن می‌دانند و می‌گویند که بسیاری از آنان زائران این معبد بودند.

حدود پنج ماه بعد دو محافظ خانم گاندی که سیک بودند، او را با گلوله در محل اقامتش در دهلی کشتند.

کومار، ۷۳ ساله پیشتر در یک دادگاه سفلی از اتهامات وارده تبرئه شده بود. اما "سازمان مرکزی تحقیقات" از دادگاه عالی خواست که این پرونده را بررسی کند.

نیرپریت کائور که شاهد زنده سوختن پدرش در جریان این شورش‌ها بوده، پس از اعلام این حکم اشک‌ریزان از دادگاه تشکر کرد و گفت که عدالت پس از ۳۴ سال اجرا شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دستور حمله به معبد طلایی به قیمت جان خانم گاندی تمام شد

خانم کائور گفت که خوشحال که کومار حکم حبس ابد گرفته است، چون "حکم اعدام به این معنی بود که در یک لحظه عمرش پایان می‌یابد، در حالیکه او اکنون زجر خواهد کشید."

بجز سجان کومار چندین سیاستمدار ارشد حزب کنگره متهم به نقش داشتن در کشتار دسته‌جمعی سیک‌ها هستند. از جمله کمال نات که روز دوشنبه به عنوان سر وزیر ایالت مادیا پرادش سوگند خورد.

جاگدیش تیتلر، وزیر خارجه هند در آن زمان نیز یکی دیگر از متهمان است.

سیک‌ها با حدود ۲۱ میلیون نفر جمعیت از اقلیت‌های مذهبی هند هستند که ۱.۷۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. صدها هزار نفر از آنان در کشورهای بریتانیا، آمریکا، استرالیا و کانادا زندگی می‌کنند.

موضوعات مرتبط