فیسبوک حساب پسر نتانیاهو را ٢٤ ساعت بست

بنیامین نتانیاهو و پسرش یائیر در سال ۲۰۱۵ حق نشر عکس AFP
Image caption بنیامین نتانیاهو و پسرش یائیر در سال ۲۰۱۵

پسر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید دلیل نوشتن پست‌هایی علیه مسلمانان و فلسطینیان، فیسبوک به مدت ۲۴ ساعت دسترسی او را به حسابش در این شبکه اجتماعی مسدود کرده است.

هفته پیش فیسبوک یک پست یائیر نتانیاهو را پاک کرد؛ پستی که در آن خواهان "گرفتن انتقام مرگ " دو سرباز اسرائیلی شد که سه‌شنبه در کرانه باختری رود اردن به دست فلسطینی‌ها به قتل رسیده بودند.

فیسبوک همچنین این پست این پسر ۲۷ ساله نخست وزیر اسرائیل را هم پاک کرد: "ترجیح می‌دهم تمام مسلمانان سرزمین اسرائیل را ترک کنند."

یائیر نتانیاهو دیروز عصبانیت خود را از مسدود شدن فیسبوک پسرش در توییتر نشان داد و کار فیسبوک را "غیرقابل قبول" دانست.

توییت او حاوی "اسکرین شات" پست پاک‌ شده‌اش در فیسبوک بود و در آن از خاموش شدن صدایش برای گرفتن انتقام سربازان اسرائیلی انتقاد کرد:

"با هیولاهایی در لباس انسان که خودشان را از ۱۹۶۴ (سال تاسیس سازمان آزادی‌بخش فلسطین) فلسطینی می‌نامند، هرگز صلحی در کار نخواهد بود."

او پس از حذف پستش از فیسبوک گفت: "حماس، حزب‌الله و رژیم ایران صفحه‌های رسمی در فیسبوک دارند، همین طور بی‌نهایت صفحه که خواهان نابودی اسرائیل و کشته شدن یهودیان هستند. هزاران پست خشن و چپ افراطی علیه من و خانواده‌ام وجود دارد که شامل تهدید فیزیکی و تهدید به قتل من است. هیچکدام از این‌ها قوانین فیسبوک را زیر پا نگذاشته است."

یکی از سخنگوهای فیسبوک گفت که آقای نتانیاهو پست‌های مختلفی منتشر کرده که حاوی نفرت‌پراکنی بوده‌اند بنابراین "نوشته‌های او از شبکه ما پاک شد و مضامین مشابه از سوی هرکس دیگری هم پاک خواهد شد."

"پس از این اتفاق یائیر نتانیاهو تصمیم گرفت که اسکرین‌شات پستی را که پاک شده بود منتشر کند و از مردم بخواهد که آن را همرسانی کنند. موجب تاسف است که نوشته‌ای نفرت پراکنانه دوباره مطرح شده است. به علاوه ما می‌خواهیم تاکید کنیم که هیچ پستی به دلیل انتقاد از شرکت پاک نخواهد شد و ما پذیرای انتقادها هستیم."

یائیر نتانیاهو پارسال به دنبال انتشار پستی که در آن منتقدان پدرش را مسخره کرده بود با انتقادهای زیادی روبرو شد. پستی که اتحادیه ضد افترا (سازمانی غیردولتی در نیویورک) آن را یهودی‌ستیز دانست.

او همچنین به دلیل جمع نکردن مدفوع سگش از خیابان با انتقادهای زیادی روبرو شد.

موضوعات مرتبط