آغاز آتش‌بس در حدیده پس از چند ساعت درگیری

حوثی ها در حدیده حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای حوثی و هواداران دولت یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند

گزارش‌ها از بندر حدیده در یمن حاکی از فروکش کردن درگیری‌ها بین نیروهای طرفدار دولت و شورشیان حوثی است.

این آتش‌بس که با میانجگیری سازمان ملل بر آن توافق شده بود، از نیمه شب به وقت محلی به اجرا درآمد اما درگیری‌ها تا چند ساعت بعد ادامه یافت.

با این حال مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن می‌گوید آتش‌بس تاکنون موثر بوده است.

بندر حدیده مهمترین راه ورود غذا، دارو و کمک‌های ضروری به کشور یمن است که نیمی از جمعیتش در آستانه قحطی قرار دارد و بیم آن می‌رود که هشتصد و پنجاه کودک به دلیل سوء تغذیه جان باخته باشند.

مقام‌های نزدیک به دولت یمن می گویند که آتش بس در شهر حدیده دقایقی پس از آنکه به اجرا گذاشته شد شکسته شده است.

طرف‌های درگیر توافق کرده بودند که طرح آتش بس در شهر بندری حدیده از نیمه شب - صبح سه شنبه - به اجرا گذاشته شود.

اما درگیری‌های پراکنده میان شورشیان حوثی و نیروهای هوادار دولت تا چند ساعت بعد ادامه داشته و گفته شده که شورشیان مواضع نیروهای دولتی را در شرق حدیده گلوله باران کرده‌اند.

دو طرف در جریان گفتگوهایی با میانجیگری سازمان ملل در روز پنجشنبه در سوئد با این آتش بس موافقت کردند که امید می رفت نقطه شروعی برای پایان دادن به چهار سال جنگ داخلی این کشور باشد.

آتش بس در اصل قرار بود روز جمعه شروع شود اما چون درگیری‌ها و حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان ادامه پیدا کرد، اجرای آن به تاخیر افتاد.

حدیده در ۱۴۰ کیلومتری غرب صنعا، پایتخت، چهارمین شهر بزرگ یمن است و پیش از آنکه اواخر سال ۲۰۱۴ تحت کنترل شورشیان درآید یک مرکز مهم اقتصادی بود.

این شهر از ماه ژوئن تاکنون هدف حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان که از دولت رسمی این کشور حمایت می کند بوده است.

نزدیک به دو سوم جمعیت یمن برای تامین نیازهای غذایی، سوختی و دارویی خود به واردات از بندر حدیده وابسته هستند و هشت میلیون نفر از جمعیت کشور نمی‌توانند از تامین غذای روز آینده خود مطمئن باشند.

حق نشر عکس Reuters

بیشتر بخوانید:

طرح آتش بس

براساس توافقی که هفته پیش در سوئد به دست آمد قرار است تمام شبه نظامیان حوثی و نیروهای وابسته به دولت از حدیده خارج ‌شوند و نیروهایی که سازمان ملل آنها را "نیروهای محلی" خوانده، جای آنها را بگیرند.

به گفته دبیرکل سازمان ملل این نهاد "نقشی محوری" در نظارت بر این بندر خواهد داشت و به امدادرسانی به غیرنظامیان کمک خواهد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای وابسته به حوثی ها، ۱۳ دسامبر ۲۰۱۸

شروع جنگ در یمن

درگیری‌ها در یمن در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد، زمانی که حوثی‌ها کنترل بخش زیادی از غرب کشور را بدست گرفتند و عبدربه منصورهادی، رئیس جمهور مجبور به فرار از کشور شد.

نگرانی‌ از پیشروی حوثی‌ها که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردارند، شماری از کشورها از جمله امارات، عربستان و هفت کشور دیگر عربی را برآن داشت تا با تشکیل ئتلافی مداخله کرده و درصدد احیای دولت یمن برآیند.

به گفته سازمان ملل تاکنون دست کم ۶۶۶۰ نفر در این درگیری‌ها کشته و ۱۰۵۶۰ نفر هم مجروح شده‌اند.

هزاران غیرنظامی دیگر هم به دلیل تبعات ناشی از جنگ از جمله سوءتغذیه، بیماری و کمبود امکانات بهداشتی جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی در ماه اکتبر امسال (۲۰۱۸) هشدار داد که حدود ۱۰ هزار مورد جدید بیماری وبا هر هفته در این کشور گزارش می‌شود.

موضوعات مرتبط