مرگ به خاطر خبر؛ امسال ۴۹ روزنامه‌نگار به قتل رسیده‌اند

امسال نیمی از روزنامه‌نگاران در مناطق درگیری کشته شده‌اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption امسال نیمی از روزنامه‌نگاران در مناطق درگیری کشته شده‌اند

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی،‌ در مجموع ۸۰ روزنامه‌نگار در جهان کشته شده‌اند که از این تعداد،‌ بیش از ۶۰ درصد یا ۴۹ نفر،‌ به عمد هدف قرار گرفته‌اند. ضاربان این روزنامه‌نگاران سیاستمداران، ثروتمندان پر نفوذ، افراد یا گروه‌های مذهبی یا گروه‌های جنایتکار بوده‌اند.

جمال خاشقچی نویسنده و روزنامه‌نگار منتقد حاکمان عربستان سعودی که در سفارت عربستان در ترکیه به قتل رسید یکی از مشهورترین پرونده‌های قتل اصحاب رسانه در سال ۲۰۱۸ بود. مورد دیگر قتل یان کوچیاک روزنامه‌نگار اسلواک بود فوریه گذشته در خانه‌اش به ضرب گلوله کشته شد.

خطرناکترین کشورها برای روزنامه نگاران

امسال حدود نیمی از روزنامه‌نگاران (۴۴ نفر) در منطقه درگیری کشته شده‌اند. مرگبارترین کشور برای روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۸ افغانستان بوده است.

روزنامه‌نگاران پشت میله‌های زندان

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید در سال جاری میلادی ۳۴۸ روزنامه‌نگار در جهان در ارتباط با حرفه‌شان زندانی هستند. نقشه زیر کشورهایی را که بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی را دارند نشان می‌دهد.

آمار بالا شامل روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و کسانی می‌شود که به صورت تمام وقت روزنامه‌نگار نیستند، وبلاگ نویسان و کسانی که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی اطلاع رسانی می‌کنند جزو این گروه محسوب می‌شوند. که تعداد بازداشت شدگان این گروه نسبت به پارسال ۴۰ درصد افزایش یافته است (از ۱۰۷ نفر به ۱۵۰ نفر رسیده است). همچنین ۹۳ درصد روزنامه‌نگاران زندانی مرد و ۷ درصد زن هستند.

علاوه بر روزنامه‌نگاران زندانی،‌ ۶۰ زندانی هم در جهان به گروگان گرفته شده‌اند. ۵۹ نفر از آنان در خاورمیانه یعنی در سوریه، یمن و عراق به گروگان گرفته شده‌‌اند. یک روزنامه‌نگار هم در اوکراین به گروگان گرفته شده است. همچنین سه روزنامه‌نگار هم در مکزیک، هائیتی و روسیه مفقود هستند که احتمال می‌رود ‌ناپیدید شدنشان در ارتباط با کار روزنامه‌نگاری آنها باشد.