رئیس جمهوری چین می‌گوید کشورش به دنبال سلطه بر دیگر ممالک نیست

شی جین پینگ حق نشر عکس Getty Images

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، در یک سخنرانی به مناسبت ۴۰ سالگی آغاز سیاست اصلاحات در این کشور اطمینان داده است که چین به دنبال دستیابی به توسعه و رشد از طریق به خطر انداختن منافع سایر کشورها نخواهد بود.

با این حال او گفت که هیچکس نمی‌تواند به چین دیکته کند که چه کاری باید انجام دهد.

سیاست اصلاحات و درهای باز دنگ شیائوپینگ رهبر پیشین چین چهار دهه پیش آغاز شد. رشد اقتصادی چین بر اثر این اصلاحات آن را به دومین اقتصاد در جهان تبدیل کرده است.

همین سیاست ها باعث شد که صدها میلیون نفر از فقر رهایی پیدا کنند اما در سال های اخیر چین با افزایش بدهی و کاهش رشد اقتصادی روبرو شده است.

آقای شی گفت با وجود پیشرفت های اقتصادی، چین "هرگز به دنبال سلطه جهانی" نخواهد بود و بر کمک های کشورش برای "آینده مشترک برای بشریت" تاکید کرد. او به اختلافات تجاری فعلی با ایالات متحده اشاره نکرد.

چین متهم به سرکوب مخالفان سیاسی و نقض حقوق مسلمان در منطقه غربی سین کیانگ است.

اقدامات نظامی چین در جزایر دریای جنوبی چین در مسیر خطوط مهم کشتیرانی باعث نگرانی کشورهای همسایه چین در آسیا شده است. آنها می گویند چین می‌خواهد این منطقه را تحت نفوذ خود بگیرد.

منتقدین می گویند اگرچه چین به ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در آسیا و آفریقا کمک می کند اما با وام های چندین میلیارد دلاری این کشورها را به خود وابسته می سازد.

اصلاحات اقتصادی چین توسط دنگ شیائوپینگ رهبر پیشین آن کشور در سال ۱۹۷۸ آغاز شد. به گفته ناظران پیش گرفتن مسیر اصلاحات، چین را از شیوه مدیریت کمونیستی مائو زدونگ، رها کرد. اصلاحات در بخش کشاورزی، آزاد سازی بخش خصوصی، مدرنیزاسیون صنعت و باز شدن درهای کشور به روی تجارت بین المللی در محور این اصلاحات قرار داشت.

شی جین پینگ این اصلاحات را به عنوان "شکستن زنجیرهای" اشتباهات قبلی توصیف کرده است.

بدون هیچ اصلاحات سیاسی

با وجود اصلاحات اقتصادی، طی ده های گذشته سیستم سیاسی مبنی بر رهبری تک حزبی حزب کمونیست چین تغییر نیافته است.

رئیس جمهور چین امروز سه‌شنبه در تالار بزرگ مردم در میدان تیان‌آنمن پکن سخنرانی کرد، جایی که ارتش در سال ۱۹۸۹ درخواست ها برای اصلاحات سیاسی را به شیوه ای وحشیانه سرکوب کرد.

شی جین پینگ به عنوان با نفوذترین رهبر چین از زمان مائو زدونگ دانسته می شود. او در سال ۲۰۱۷با وارد کردن تغییر در قانون اساسی قدرت خودرا از لحاظ زمانی نامحدود کرد.

آقای شی در سخنرانی خود، بر تقویت رهبری حزب تاکید و از برنامه مبارزه با فساد در کشورش ستایش کرد.

منتقدان می گویند در زمان حکومت آقای شی سرکوب مخالفان سیاسی و هر گروهی که حزب کمونیست آن را تهدیدی برای قدرت خود تشخیص می دهد، افزایش یافته است. کلیساهای مسیحی غیررسمی و فعالان کارگری در شمار سرکوب شدگان هستند.

بیشتر بخوانید:

هشدار چین به آمریکا: جنگ تجاری برنده‌ای نخواهد داشت

ارتش چین در مورد حضور ناو جنگی آمریکا در دریای جنوبی چین هشدار داد

نخست وزیر چین خواهان اصلاحات سیاسی در این کشور شد

موضوعات مرتبط