آمریکا: چین 'خطرناک‌تر از روسیه' است

موتور هواپیما حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند که یک جاسوس چینی قصد داشته به اسرار مربوط به موتور هواپیما دست پیدا کند

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به بی‌بی‌سی گفته است چین بیشتر از روسیه امنیت ملی آمریکا را در معرض خطر قرار داده است.

بیل ایوانینا، رئیس مرکز ملی ضد اطلاعات و امنیت آمریکا، فعالیت‌های جاسوسی چین در زمینه‌ اقتصادی را "یک مشکل خاص" دانسته و از انجام فعالیت‌هایی خبر داده که تنها در شش ماه گذشته ازسوی بیست شخص یا شرکت چینی با هدف دستبرد زدن به اسرار اقتصادی آمریکا انجام شده است.

دونالد ترامپ از زمان آغاز جنگ تجاری با چین، این کشور را به سرقت اطلاعات اقتصادی متهم کرده و گفته است این کار چینی‌ها برای شرکت‌های آمریکایی میلیاردها دلار هزینه دارد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، یکی از شواهد چنین اقداماتی، تلاش یک جاسوس چینی برای دست‌ یافتن به اسرار یک شرکت سازنده موتور هواپیما در اروپا بوده است.

آوریل امسال شخصی به اسم شو یانجون، به قصد ملاقات یک کارمند آمریکایی شرکت GE Aviation وارد بروکسل پایتخت بلژیک شد.

اما به گفته مقام‌های آمریکایی او یک جهانگرد نبود.

شخصی که قرار بود شو یانجون او را ببیند، متخصص طراحی موتور هواپیما بود. شرکت یاد شده، میلیون‌ها دلار پول و چندین دهه زمان را صرف کرده تا قادر به ساخت مواد کامپوزیتی شود که بتوان به کمک آن تیغه‌های‌ فن سبک‌تر، مقاوم‌تر و ارزان‌تر و نیز کیسه‌های داخل موتور را تولید کرد.

آمریکا مدعی است که شو، انتظار داشت آن شخص آمریکایی این اسرار را در اختیارش بگذارد. مقام‌های آمریکایی شو را جاسوسی قلمداد می‌کنند که برای وزارت امنیت دولتی چین MSS کار می‌کرده است.

اما شو به جای دیدن متخصص طراحی موتر هواپیما، با ماموران پلیس بلژیک رو‌به‌رو شد که آمده بودند او را دستگیر کنند.