برگزیت؛ بریتانیا و اتحادیه اروپا برای احتمال خروج بی‌توافق آماده می‌شوند

ترزا می حق نشر عکس AFP
Image caption خانم می از سوی جناح‌های مختلف سیاسی بریتانیا با انتقادهای شدیدی روبرو است

در حالی که صد روز مانده به موعد قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هنوز روشن نیست که توافق طرفین در این زمینه نهایی شود، دولت ترزا می و کمیسیون اروپا خود را برای احتمال برگزیت بدون توافق آماده می‌کنند.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اقداماتی موقتی را برای کنترل تبعات منفی خروج بی توافق اعلام کرده است، اما می‌گوید نمی‌تواند برای همه مشکلات ناشی از چنین اتفاقی راه حلی داشته باشد.

روز سه‌شنبه هم کابینه ترزا می تصمیم گرفت که برنامه‌ریزی و آمادگی‌های لازم برای احتمال خروج بی توافق را شدت ببخشد.

طرح پیشنهادی ترزا می برای خروج حمایت لازم را در پارلمان نداشته، اتحادیه اروپا حاضر به مذاکره دوباره درباره آن نیست، و مخالفان هم تاکنون اکثریت لازم برای تحمیل گزینه‌ای دیگر را نداشته‌اند و به این ترتیب ممکن است که موعد قانونی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ۲۹ مارس ۲۰۱۹، در حالی فرا برسد که درباره شرایط خروج و آینده روابط توافقی وجود ندارد.

ناظران سیاسی و برآوردهای رسمی یک خروج بی توافق را "بدترین گزینه" برای بریتانیا می‌دانند و می‌گویند در این صورت اقتصاد و روابط تجاری بریتانیا به شدت ضربه خواهد خورد.

اتحادیه اروپا تدابیری را در نظر گرفته تا در صورت خروج بی توافق، در چند حوزه مشخص، از جمله حمل و نقل و روابط بانکی، آشفتگی را به حداقل برساند.

کمیسیون اروپا در این باره می‌گوید اقدامات برنامه‌ریزی‌شده برای "کاهش آسیب‌ها" است، و اثر منفی کلی خروج بی توافق را خنثی نخواهد کرد.

مطابق آنچه کمیسیون اروپا اعلام کرده‌ است هواپیماهای بریتانیایی می‌توانند پروازهایی با مقصد و مبداء اروپا و بریتانیا داشته باشند، اما دیگر نخواهند توانست درون محدوده اتحادیه اروپا پرواز کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواپیماهای بریتانیایی نمی‌توانند پروازهایی داشته باشند که هم مبداء و هم مقصد آنها در محدوده اتحادیه اروپا باشد

شرکت‌های باربری می‌توانند در یک دوره ۹ ماهه، بدون نیاز به اخذ مجوز، به کارشان ادامه دهند.

همچنین در چند مورد به خصوص در امور مالی و بانکی، اتحادیه اروپا قوانین و مقررات بریتانیا را به مدت محدودی به عنوان قوانین و مقررات اروپایی در نظر می‌گیرد.

'وحشت بازرگانان و اصناف'

اتحادیه‌های صنفی و تجاری بریتانیا در بیانیه‌‌ای مشترک، گفته‌اند که وضعیت برگزیت را "با وحشت نظاره می‌کنند".

اتاق بازرگانی بریتانیا، کنفدراسیون صنایع بریتانیا، فدراسیون کسب و کارهای کوچک و موسسه مدیران، در بیانیه‌شان با انتقاد از "تمرکز سیاستمداران بر دعواهای گروهی، به جای اتخاذ گام‌های عملی"، هشدار داده‌اند که زمان کافی برای آن وجود ندارد که بریتانیا خود را برای خروج بی توافق آماده کند.

'ابله'

امروز پارلمان بریتانیا صحنه بحث شدیدی میان ترزا می، نخست وزیر، و جرمی کوربین، رهبر حزب اصلی مخالف دولت بود.

برخی رسانه‌ها و نمایندگان حزب محافظه‌‎کار با استناد به ویدئوی جلسه روز چهارشنبه آقای کوربین را متهم کردند در حالی که مقابل نخست وزیر نشسته بود، زیر لب گفته است "زن ابله".

منتقدان گفتند آقای کوربین باید برای استفاده از این لفظ، که به گفته آنان حاوی توهین جنسیتی است، عذرخواهی کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کوربین اتهام‌ را رد کرده

اما جرمی کوربین می‌گوید "مخالف زبان زن‌ستیزانه است" و آنچه زیر لب گفته "آدم‌های ابله" بوده، و منظورش کسانی بوده که می‌خواستند "بحث درباره یک بحران ملی را به پانتومیم تبدیل کنند."

رئیس مجلس بریتانیا گفته توضیح آقای کوربین را باور می‌کند.