سه نفر به اتهام قتل 'وحشیانه' دو توریست در مراکش بازداشت شدند

تصویر دو دختر اهل اسکاندیناوی در طبیعت حق نشر عکس AFP / Facebook
Image caption لویزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ ساله اهل دانمارک و مارین یولاند، ۲۸ ساله و اهل نروژ با چندین ضربه چاقو کشته شدند

لارس لوک راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک، در یک بیانیه اعلام کرد که تحقیقات درباره قتل وحشیانه دو زن جوان در مراکش به عنوان یک حمله "تروریستی" در جریان است.

صبح امروز پنجشنبه (۲۰ دسامبر، ۲۹ آذر) سه مرد به اتهام قتل مارین یولاند، ۲۸ ساله و اهل نروژ و دوستش لویزا وستراگر یسپرسن، ۲۴ ساله اهل دانمارک، بازداشت شدند.

جسد آنها با ضربات متعدد چاقو، روز دوشنبه ۱۷ دسامبر، ۲۶ آذر ماه، داخل چادر محل اقامتشان در ده کیلومتری روستای املیل و در دامنه کوه توپقال، رشته کوه اطلس مراکش که از مناطق محبوب گردشگران است، پیدا شد.

دستکم یکی از سه مظنون دستگیر شده با یک گروه اسلامگرای تندرو رابطه داشته است.

دو گردشگر زن اروپایی در مراکش کشته شدند

ساعاتی پس از پیدا شدن جسد آنها یک نفر بازداشت شد و پلیس با انتشار عکس این سه نفر و یک عملیات ۷۲ ساعته این سه مرد را بازداشت کرد.

براساس گزارش یک نشریه محلی هر سه این مردها چوپان هستند و در شهر مراکش، از شهرهای بزرگ کشور مراکش دستگیر شدند.

کمی پس از بیانیه نخست وزیر دانمارک، ماموران اطلاعاتی دانمارک از وجود یک ویدئو که در اینترنت منتشر شده خبر دادند، که در آن صحنه قتل یکی از این دو زن را نشان می‌دهد.

اما رویترز گزارش داد که منابع پلیس می‌گویند که این ویدئو در مکان دیگری فیلمبرداری شده است و در محلی که اجساد پیدا شده نبوده است.

آقای راسموسن، پیشتر و قبل از اینکه این ویدئو تایید شود گفته بود: "ما نمی‌دانیم وضعیت به چه شکلی بوده است اما شواهد بسیاری وجود دارد که این قتل بی‌رحمانه ممکن است یک اقدام تروریستی باشد."

حق نشر عکس AFP
Image caption پلیس مراکش عکس سه مظنون این قتل را منتشر کرد

لویزا و مارین برای یک تعطیلات یک ماهه از نهم دسامبر به مراکش سفر کرده بودند. کوهنوردی در کوههای اطلس از برنامه سفر آنها بود.

مادر مارین به شبکه تلویزیونی دولتی نروژ گفت که این دو با هم در دانشگاه جنوب شرق نروژ تحصیل می‌کردند و برای تعطیلات کریسمس از حدود یک هفته پیش با کوله پشتی‌های خود به سفر پیاده رفته بودند.

ایرنا سولبرگ، نخست وزیر نروژ این قتل را "حمله بی‌معنا و بیرحمانه به افراد بیگناه" توصیف کرد و گفت او به مقامات مراکشی برای انجام مسئولیتشان در یافتن عاملان این جنایت اطمینان دارد.

مادر مارین به شبکه تلویزیونی دولتی نروژ گفت که این دو با هم در دانشگاه جنوب شرق نروژ تحصیل می‌کردند و برای تعطیلات کریسمس از حدود یک هفته پیش با کوله پشتی‌های خود به سفر پیاده رفته بودند.

گزارش شده که هر دو آنها تجربه زیادی در زمینه کوهنوردی و پیاده روی داشتند و بدون راهنمایی محلی به این منطقه سفر کرده بودند.

آیا در مراکش خطر گروه‌های جهادی وجود دارد؟

(بی‌بی‌سی مونیتورینگ)

از زمان بمبگذاری خونین سال ۲۰۰۳ در کازابلانکا که به کشته شدن ۳۰ نفر منجر شد، مراکش از حملات و خشونت‌های گروه‌های جهادی که در سایر کشورهای شمال آفریقا دیده می‌شود، در امان مانده است.

پس از آنکه مشخص شد که حدود ۱۶۰۰ مراکشی در سال ۲۰۱۵ به داعش پیوسته‌اند، دولت مراکش قانون ضد تروریسم را برای محافظت کشور از جهادی‌هایی که از عراق و سوریه به مراکش بازمی‌گردند به اجرا گذاشت.

جهادی‌هایی که اصلیت مراکشی داشتند در سال‌های اخیر در حملات بلژیک و فرانسه شرکت داشتند.

در سال‌های اخیر گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش و القاعده نتوانستند جایگاه محکمی در این کشور داشته باشند اما این مساله مانع از اقدامات و حملات طرفداران این گروه‌ها، که فکر می‌کنند باید انجام وظیفه کنند، در این کشور نشده است.

موضوعات مرتبط