آمریکا علیه 'هکرهای دولت چین' اعلام جرم کرد

هکرهای دولت چین حق نشر عکس FBI
Image caption پلیس آمریکا برای بازداشت دو هکر آگهی داده

وزارت دادگستری آمریکا علیه دو شهروند چینی برای هک کردن شبکه‌های کامپیوتری شرکت‌ها و نهادهای دولتی چند کشور غربی اعلام جرم کرده است.

آمریکا مدعی شده است که این دو نفر بخشی از یک "گروه هکری" هستند که به عنوان تهدید مستمر پیشرفته ١٠ نامگذاری شده و تصور می‌شود که با دستگاه اطلاعاتی چین مرتبط است.

آمریکا و بریتانیا چین را متهم کرده‌اند که یک توافق مربوط به جاسوسی تجاری را نقض کرده است.

پلیس فدرال آمریکا مدعی شده است که دو هکر چینی بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ٢٠١٨ "به طور گسترده" برای سرقت اسرار تجاری و اطلاعات تکنولوژیک در شبکه‌های کامپیوتری رخنه کردند.

بنا به اسناد قضایی آمریکا ژو هوآ و ژانگ شیلونگ برای شرکتی به نام هائویینگ هیتایی کار می‌کردند که با دستگاه اطلاعاتی آمریکا مرتبط بوده است.

آمریکا می‌گویند آنان در هک دست کم ۴۵ شرکت تجاری و صنایع دفاعی دست داشته‌اند که حداقل ١٢ تای آن شرکت‌ها در آمریکا بوده‌اند.

بر این مبنا این دو نفر شرکت‌ها و نهادهایی را هدف می‌گرفته‌اند که از جمله در آلمان، آمریکال امارات، بریتانیا، برزیل، ژاپن، سوئیس، سوئد، کانادا، فنلاند و فرانسه قرار داشته‌اند.

راد روزنستاین، معاون وزیر دادگستری آمریکا، اقدامات ادعایی چین را "تهاجم اقتصادی" توصیف کرد.

آمریکا و چین درگیر یک جنگ تجاری شده و تعرفه‌هایی را بر کالاهای یکدیگر وضع کرده‌اند. هرچند پس از ملاقات روسای جمهور دو کشور افزایش تعرفه‌ها فعلا متوقف شده است.