حوثی‌ها 'از دهان مردم گرسنه غذا می‌دزدند'

ده میلیون یمنی نمی دانند که وعده بعدی غذایشان از کجا تامین می شود حق نشر عکس AFP
Image caption ده میلیون یمنی نمی دانند که وعده بعدی غذایشان از کجا تامین می شود

"برنامه جهانی غذا" از حوثی‌های یمن خواسته تا بگذارند غذایی که برای مردم تحت کنترل آنها فرستاده می‌شود به دست محتاجان برسد. این سازمان بین‌المللی این عمل را "دزدی" غذا از مردمان گرسنه خوانده است.

تحقیقات سازمان ملل نشان می‌دهد مردمی که در صنعا، پایتخت یمن، ساکنند نتوانسته‌اند جیره غذایی مورد نیازشان را بگیرند.

برنامه جهانی غذا، یکی از زیر مجموعه‌های سازمان ملل متحد است. این نهاد بین‌المللی می‌گوید که شاهد دارد کامیون‌های غذا به جای آنکه به سمت نقاط پخش غذا بروند به سوی بازار آزاد روانه می‌شوند یا به کسانی داده می‌شود که قرار نبوده کمک غذایی بگیرند.

حوثی‌ها صرفا به تکذیب این اخبار بسنده کرده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید که بیست میلیون نفر از مردم یمن در خطر کمبود غذا قرار دارند و نیمی از این افراد نمی‌دانند وعده بعدی غذایشان را از کجا باید تامین کنند.

بحرانی که یمن را به نابودی کشانده از سال ۲۰۱۵ و با ورود ائتلاف عربستان به جنگ با حوثی‌ها بالا گرفته است. پیشتر حوثی‌ها با کنترل پایتخت و بخش‌های گسترده‌ای از یمن، رئیس جمهوری این کشور را مجبور به فرار کرده بودند. حوثی‌ها از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردارند.

تشدید جنگ در یمن، تا به حال منجر به کشته شدن دست کم ۶۸۰۰ غیرنظامی شده است. حدود ۱۰ هزار و هفتصد نفر هم بر اثر این جنگ مجروح شده‌اند. هزاران نفر دیگر هم بر اثر قحطی و امکانات بهداشتی نامناسب جانشان را از دست داده‌اند.

برنامه جهانی غذا، می‌گوید که در ماه‌های اخیر تعداد گزارش‌ها مبنی بر فروش مواد غذایی اهدایی در بازار آزاد در پایتخت یمن افزایش یافته است.

این سازمان بین‌المللی می‌گوید یک سازمان مرتبط با حوثی‌ها که مسئولیت توزیع مواد غذایی را به عهده داشته در این جابه‌جا کردن مواد غذایی دست داشته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption حوثی ها از سال ۲۰۱۵ کنترل پایتخت یمن را در دست گرفتند

دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذا در بیانیه‌ای چنین گفته: "این عمل دزدیدن غذا از دهان مردمان گرسنه است."

او ادامه داده: "اکنون که کودکان در یمن از کمبود غذا می‌میرند این کار غیرقابل قبول است و باید به سرعت پایان یابد."

این نهاد می‌گوید از کامیون‌هایی که مواد غذایی را به جای دیگری می‌برند عکس دارد و می‌گوید حوثی‌ها مدارک مربوط به ارائه جیره غذایی را دست کاری می‌کنند.

آقای بیزلی تهدید کرده که در صورت عوض نشدن روند مذکور، برنامه جهانی غذا، همکاری‌اش را با نهادهای متخلف در یمن متوقف خواهد کرد.

موضوعات مرتبط