کیم: تحریم ها باقی بماند تغییر مسیر می دهیم

رهبر کره شمالی از ادامه تحریم ها ناراضی است حق نشر عکس EPA
Image caption رهبر کره شمالی از ادامه تحریم ها ناراضی است

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی می گوید به خلع سلاح هسته ای پایبند است اما اگر آمریکا به تحریم این کشور ادامه دهد، تصمیمش را تغییر خواهد داد.

آقای کیم در پیام تلویزیونی سال نوی میلادی که از تلویزیون کره شمالی پخش شد، تاکید کرد که اگر تحریم ها برقرار بمانند، او پی راه دیگری برای حفاظت از منافع کشورش خواهد رفت.

آقای کیم گفت:‌‌ "اگر آمریکا به وعده ای که در برابر همه جهان داده عمل نکند … و بر برقرار ماندن تحریم ها و فشارها علیه جمهوری ما پافشاری کند، گزینه دیگری نخواهیم داشت به جز این که در پی راه جدید دیگری برای حفاظت از حاکمیت ملی خود و منافعمان باشیم."

کیم جونگ اون همچنین از آمادگی خود برای دیدار مجدد با دونالد ترامپ خبر داد.

آقای کیم در پیام تلویزیونی سال گذشته خود که پس از ماه ها تنش بر سر برنامه موشکی و هسته ای کشورش پخش می شد، از حضور کشورش در المپیک زمستانی در کره جنوبی خبر داد و این اقدام به کاستن تنش در شبه جزیره کره و دیدار رهبر کره شمالی با رییس جمهوری آمریکا در سنگاپور منتهی شد.

پیش از این دیدار، رهبران کره شمالی و جنوبی سه بار دیدن کرده بودند.

به گفته تحلیلگران، از زمان دیدار آقای کیم با آقای ترامپ از سرعت پیشرفت مذاکرات کاسته شده است.

کره شمالی آزمایش های موشکی و هسته ای خود را متوقف و بعضی از تاسیسات اتمی خود را منهدم کرده است ولی تاکنون نشانه ای مبنی بر خلع سلاح هسته ای کامل این کشور دیده نشده است.

کره شمالی خواهان لغو تحریم های اعمال شده از سوی شورای امنیت و آمریکا علیه کره شمالی است و آمریکا می گوید تا زمانی که خلع سلاح هسته ای این کشور به تایید نرسد، فشارهای بین المللی ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ پیش از این از احتمال دیدار مجدد با کیم جونگ اون تا ماه فوریه، یک ماه دیگر خبر داده بود ولی هنوز برای چنین دیداری برنامه ریزی صورت نگرفته است.

گزارش هایی هم از احتمال دیدار رهبران دو کره منتشر شده است.

موضوعات مرتبط