رشیده طلیب، نماینده مسلمان مجلس آمریکا به "قرآن جفرسون" سوگند می‌خورد

خانم طلیب در میان حامیان خود در اولین روز کاری در واشنگتن حق نشر عکس Adam Shapiro via Reuters
Image caption خانم طلیب در میان حامیان خود در اولین روز کاری در واشنگتن

رشیده طلیب، زن مسلمانی که به نمایندگی از ایالت میشیگان به مجلس آمریکا آمده است برای آغاز کار خود به قرانی سوگند خواهد خورد که زمانی به توماس جفرسون سومین رئیس جمهوری آمریکا تعلق داشته است.

خانم طلیب فلسطینی‌تبار است و انتظار می‌رود با لباس سنتی فلسطینی در این مراسم حاضر شود.

او و ایلهان عمر، نماینده مینه‌سوتا اولین نمایندگان مسلمان زن در کنگره آمریکا خواهند بود.

خانم طلیب که ۴۲ سال دارد گفته است سوگند او به این قرآن برای این است که نشان بدهد مردم آمریکا با تبارهای گوناگون علاقه مشترک به آزادی و عدالت دارند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرزندان خانم طلیب که هنگام رای‌گیری برای تایید نانسی پلوسی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان حاضر بودند بعد از رای دادن مادر خود رقصیدند

به گفته خانم طلیب این موضوع برای او از آن جهت مهم است که بسیاری از آمریکایی‌ها اسلام را با تاریخ این کشور غریبه می‌دانند. در حالی که مسلمانان از همان ابتدا اینجا بودند و اطلاعات برخی از بنیان‌گذاران آمریکا درباره اسلام از نمایندگان امروز مجلس آمریکا بیشتر بود."

حق نشر عکس EPA
Image caption ایلهان عمر اولین نماینده مسلمان زن در مجلس آمریکاست که تبار سومالیایی دارد.

بسیاری از نمایندگان مجلس آمریکا، هنگام سوگند برای حمایت از قانون اساسی آمریکا در برابر "تمام دشمنان داخلی و خارجی" انجیل در دست می‌گیرند.

کیث الیسون نماینده مسلمان مجلس ۱۲ سال پیش برای اولین بار به همین قرآن سوگند خورد و در آن زمان با انتقاد جدی از سوی نمایندگان مسیحی آمریکا مواجه شد.

این قرآن نسخه‌ای ترجمه شده در دو جلد توسط جورج سیل در سال ۱۷۳۴ است و در حال حاضر در کتابخانه کنگره آمریکا نگهداری می‌شود.

آنگونه که روزنامه واشنگتن پست نوشته است جورج سیل با هدف تبلیغ مسیحیت در کشورهای مسلمان نشین به ترجمه قرآن دست زده بود.