به گفته سیسی، مصر و اسرائیل علیه 'تروریست‌ها' در صحرای سینا همکاری می‌کنند

عبدالفتاح سیسی در پی یک کودتای نظامی در مصر به قدرت رسیده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption عبدالفتاح سیسی در پی یک کودتای نظامی در مصر به قدرت رسیده است

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی آمریکایی گفت که کشورش برای مبارزه با "تروریست‌ها" در صحرای سینا در حال همکاری با اسرائیل است.

این مصاحبه با برنامه پربیننده "۶۰ دقیقه" انجام شده که قرار است در روز یکشنبه از شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس در آمریکا پخش شود.

بر اساس گزیده‌ای که پیش از پخش مصاحبه توسط شبکه سی‌بی‌اس منتشر شده، آقای سیسی تایید کرده که رابطه کشورش با اسرائیل در بهترین شکل ممکن در تاریخ روابط دو کشور است.

دولت مصر در صحرای سینا در حال نبرد با شبه‌نظامیانی است که عموما به گروه دولت اسلامی یا داعش اعلام وفاداری کرده‌اند.

مصر و اسرائیل از ابتدای تاسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ بارها با هم جنگیدند. این دو کشور سرانجام در سال ۱۹۷۹ به شکل رسمی پیمان صلح امضا کردند و از سال ۱۹۸۰ میلادی، روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مصر در صحرای سینا در حال نبرد با گروه‌های اسلامگرایی است که به داعش وفادارند

به گفته شبکه سی‌بی‌اس، در فاصله کوتاهی بعد از ضبط این مصاحبه، سفیر مصر در واشنگتن با این شبکه تماس گرفته و از تهیه‌کنندگان برنامه درخواست کرده که این مصاحبه پخش شود.

شبکه سی‌بی‌اس به این درخواست پاسخ منفی داده و اعلام کرده که این مصاحبه بر اساس برنامه‌ریزی قبلی در روز یکشنبه پخش خواهد شد.

در بخش دیگری از این مصاحبه که ویدئوی آن نیز توسط سی‌بی‌اس منتشر شده، رئیس‌جمهوری مصر خبرهای مربوط به دستگیری مخالفانش را تکذیب کرده است.

عبدالفتاح سیسی می‌گوید: "ما زندانی سیاسی یا زندانی عقیده نداریم. ما در تلاشیم تا در برابر تندروهایی بایستیم که می‌خواهند ایدئولوژی خود را به مردم تحمیل کنند. آنها به شکل عادلانه محاکمه می‌شوند. برخی از این محاکمات سالها طول می‌کشد. ما باید قانون را اجرا کنیم."

حکومت آقای سیسی متهم است که بسیاری از مخالفانش را دستگیر و زندانی کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد مرسی، رئیس‌جمهوری پیشین مصر ابتدا به اعدام محکوم شد. اما در دادگاه تجدید نظر این حکم لغو شد. او همچنان در زندان به سر می‌برد

عبدالفتاح سیسی در دوران ریاست جمهوری محمد مرسی، رئیس‌جمهوری پیشین مصر به سمت وزارت دفاع رسید.

محمد مرسی از اعضای گروه اخوان‌المسلمین بود که بعد از بهار عربی، سقوط حسنی مبارک و برپایی انتخابات، به قدرت رسیده بود.

یکسال بعد از انتخاب محمد مرسی، او با اعتراض‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد. معترضین می‌گفتند که او و همفکرانش در حال از بین بردن سکولاریسم در مصر و وارد کردن اسلام به سیاست و قوانین هستند.

با ادامه یافتن اعتراض‌ها سرانجام عبدالفتاح سیسی در یک کودتای نظامی آقای مرسی را از قدرت برکنار کرد و به زندان فرستاد.

مصر از جمله کشورهایی است که با آمریکا روابط دوستانه و نزدیکی دارد.

در دوران قدرت عبدالفتاح سیسی این کشور با عربستان سعودی نیز روابط نزدیکی برقرار کرد. مصر از جمله کشورهایی است که همگام با عربستان و امارات به تحریم و محاصره اقتصادی قطر پیوست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای سیسی از زمان به قدرت رسیدن روابط نزدیکی با ریاض برقرار کرده است

موضوعات مرتبط