شهروند سعودی گرفتار در فرودگاه تایلند، هتل‌ را ترک کرد

رهف محمد القنون حق نشر عکس EPA/THAI IMMIGRATION BUREAU
Image caption رهف محمد القنون در فرودگاه تایلند پس از خروج از هتل

رهف محمد القنون شهروند ۱۸ ساله سعودی، سرانجام "تحت حفاظت" کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و مسئولان اداره مهاجران تایلند حاضر شده است که از هتل محل اقامتش در فرودگاه تایلند خارج شود.

پیشتر مقامات اداره مهاجرت تایلند تلاش کرده بودند تا وی را با پروازی به کویت که خانواده‌اش در حال حاضر در آنجا هستند، بازگردانند، اما او از سوار شدن به هواپیما امتناع کرده و خودش را در اتاق هتل محبوس کرد.

خانم القنون گفته بود تا زمانی که اجازه ملاقات با اعضای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیابد، هتلش را ترک نخواهد کرد.

پس از انتشار خبر تلاش برای استرداد وی به کویت، رییس اداره مهاجرت در پلیس تایلند اعلام کرد که این کشور "رهف محمد القنون" را مجبور به ترک این کشور نخواهد کرد و از این زن جوان "به بهترین شکل ممکن حفاظت" خواهد کرد.

این مقام ارشد پلیس گفته بود القنون "اکنون در قلمرو کشور تایلند است و هیچ شخص یا کشوری نمی‌تواند او را برای رفتن به جایی مجبور کند".

رهف محمد القنون می‌گوید به قصد رهایی از خانواده‌اش از کویت فرار کرده و به محض رسیدن به تایلند مقام‌های عربستانی گذرنامه او را توقیف کرده‌اند.

خانم القنون که با خانواده‌اش به کویت سفر کرده بود، در آنجا تصمیم می‌گیرد بگریزد و از طریق تایلند خودش را به استرالیا برساند. وی مدعی است که در صورت بازگشت، خانواده‌اش او را خواهند کشت.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهف محمد القنون

او به بی‌بی‌سی گفته که از اسلام روی برگردانده و می‌ترسد به زور او را به عربستان بازگردانند و در آنجا خانواده‌اش او را به قتل برسانند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بانکوک می‌گوید که خانم القنون ترسیده و پریشان حال است.

او گفته که ویزای استرالیا را در پاسپورتش داشته اما پاسپورت را یک مقام سعودی ضبط کرده است.

خانم القنون همچنین به رویترز گفته که برادرها و خانواده‌اش و ماموران سفارت عربستان در کویت منتظر وی خواهند بود و امنیت نخواهد داشت.

صبح دوشنبه درخواستی از سوی وکلای تایلندی برای توقف بازگشت اجباری خانم القنون به دادگاهی در تایلند ارائه شد که قاضی، آن را قبول نکرد.

تایلند جزو امضاکنندگان کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل نیست و بر همین اساس امکان دادن حفاظت به پناهجویان را ندارد.

از سوی دیگر عربستان سعودی می‌گوید زنی که مقام‌های این کشور را به توقیف گذرنامه‌اش متهم کرده در واقع به دلیل نداشتن بلیت بازگشت به کشورش در فرودگاه بانکوک نگه داشته شده است.

بیانیه سفارت عربستان در تایلند می‌گوید که این زن همچنان گذرنامه‌اش را در اختیار دارد و دلیل نگه‌داشته شدنش در فرودگاه این است که بلیت بازگشت ندارد.

دیدبان حقوق بشر خواهان توقف بازپس‌ فرستادن خانم القنون به کویت شده است.

مقامات عربستان گذرنامه زن سعودی را در فرودگاه بانکوک 'توقیف کردند'

سفارت عربستان در بانکوک گفته بود که این تبعه عربستانی قرار است روز دوشنبه به کویت بازگردانده شود. جایی که بسیاری از اعضای خانواده‌اش اقامت دارند.

در این بیانیه تصریح شده که مقام‌های عربستانی قدرت این را ندارند که او را در فرودگاه یا هر جای دیگری در بازداشت نگه دارند.

بیانیه نوشته که مقام‌های عربستانی با پدر این زن در تماس هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهف محمد القنون گفته که در فرودگاه بانکوک گذرنامه‌اش را مقام‌های عربستانی از او گرفته‌اند

واکنش‌ها به این داستان چه بوده؟

پلیس تایلند اما ماجرای سفر خانم القنون را طور دیگری تعریف می‌کند. به گفته ژنرال سوراچات هاپکارن، این زن از یک ازدواج از پیش تعیین شده گریخته است.

او می‌گوید که هیچ اطلاعی از ماجرای گذرنامه توقیف شده ندارد و دلیل بازپس فرستادن این زن به کویت را این طور شرح می‌دهد که چون او روادید ورود به تایلند را نداشته باید با همان پروازی که آمده به مبدا پروازش بازگردد.

معاون دیدبان حقوق بشر در آسیا، می‌گوید که تایلند با عربستان همداستان شده تا این زن را به خانواده‌اش بازگردانند. فیل رابرتسون می‌گوید که این زن می‌خواسته به استرالیا برود و اصلا قصد ورود به تایلند را نداشته که بخواهد روادید داشته باشد یا نه.

دیدبان حقوق بشر خواهان جلوگیری از استرداد این زن به کویت شده است.

خانم القنون مشخصات خود و پروازش را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است. کاری که می‌گوید پدرش را به سرحد جنون رسانده است: «من در کشور خودم نمی‌توانم درس بخوانم و کار کنم. برای همین می‌خواهم آزاد باشم و درس بخوانم و کاری را انجام دهم که می‌خواهم.»

او گفته که همه‌چیزش را باخته و برای همین است که ابایی از انتشار مشخصاتش ندارد.

زن دیگری در سال ۲۰۱۷ به سرنوشت مشابهی دچار شده بود. او از فیلیپین عازم استرالیا بود که در فرودگاه مانیلا او را به عربستان بازگرداندند.

او از تلفن یک گردشگر کانادایی برای ارسال پیامی در توییتر استفاده کرد. دینا علی السلم، که ۲۴ سال سن داشت در فیلمی که از خود گرفت، مدعی شد که درصورت بازگشت به عربستان خانواده‌اش او را خواهند کشت.

از سرنوشت او خبر دیگری در دسترس نیست.

موضوعات مرتبط