جوانترین نماینده مجلس آمریکا: ترامپ نژادپرست است

الکساندریا کورتز به تازگی خواستار وضع مالیات هفتاد درصدی بر ابرثروتمندان آمریکا شده است. حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندریا کورتز به تازگی خواستار وضع مالیات هفتاد درصدی بر ابرثروتمندان آمریکا شده است.

جوانترین نماینده مجلس آمریکا که از اعضای حزب دموکرات است می‌گوید "شکی نیست" که رئیس جمهوری آمریکا نژادپرست است.

الکساندریا اوکازیو کورتز، نماینده دموکرات از نیویورک در مصاحبه‌ای به شبکه خبری سی.بی.اس اساس اتهام خود را "کلمات مورد استفاده رئیس جمهوری" دانسته که از نظرتاریخی زبان ویژه برتری‌طلبان سفیدپوست بوده است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای در واکنش به صحبت‌های خانم کورتز گفته است او در این زمینه "نادان مطلق" است.

خانم کورتز، جوان‌ترین عضو کنگره آمریکا در تاریخ این کشور است.

زمانی که اندرسون کوپر، مجری برنامه تلویزیونی از خانم کورتز پرسید آیا به نظر او رئیس جمهوری نژادپرست است، نماینده ۲۹ ساله مجلس جواب داد: "بله، بله، بدون تردید."

خانم کورتز گفت: "وقتی به کلماتی که (رئیس جمهوری) به کارمی‌برد توجه کنید می‌بینید که همه واژه‌های زبان ویژه برتری‌طلبان سفید است. یا وقتی به نحوه واکنش او به اتفاقات شارلوتزویل دقت کنید، جایی که یک نئونازی یک زن را به قتل می‌رساند. یا وقتی که از تلاش مهاجران برای کسب پناهندگی در مرزهای ما بحران می‌سازد، مثل روشنایی روز در برابر شب قابل تشخیص است."

این نماینده ۲۹ ساله مجلس آقای ترامپ را از عوارض نژادپرستی دانست و افزود: "رئیس جمهوری قطعا نژادپرستی را به‌وجود نیاورده، اما قطعا به صدای آن تبدیل شده، آن را گسترش داده و بستری برایش ایجاد کرده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندریا اوکازیو کورتز، هفته پیش به عنوان جوان‌ترین نماینده وارد کنگره آمریکا شد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای که در اختیار شبکه سی.بی.اس گذاشته نوشته است: "نادانی مطلق خانم کورتز، چیزی از اینکه رئیس جمهوری از اصلاحات نظام جنایی در دادگستری حمایت کرده و مرتبا تمام چهره‌های نژادپرستی و تعصب را محکوم کرده کم نمی‌کند."

خانم کورتز، از زمان پیروزی در انتخابات به هدف انتقادات جناح راست سیاسی آمریکا تبدیل شده است که حتی از نحوه لباس پوشیدن او و یا ویدیوی رقصی که در دوران دانشگاه از او منتشر شده حمله کرده‌اند.

او در مصاحبه به سی.بی.اس گفته است با رضایت لقب "رادیکال" را می‌پذیرد چرا که "تنها رادیکال‌ها توانسته‌اند این کشور را تغییر دهند."

نماینده جوان نیویورک به تازگی خواستار وضع ۷۰% مالیات بر ابرثروتمندان آمریکا شد و دو روز گذشته وارد بحث داغ توییتری با استیو سکالیس، نماینده جمهوری‌خواه مجلس شده بود.

آقای اسکالیس بعد از دریافت پیام‌های تمسخرآمیز از سوی طرفداران خانم کورتز به این بحث توییتری پایان داد.

این طرفداران آقای اسکالیس را به دلیل اینکه درپی تیراندازی در جریان یک مسابقه ورزشی به ضرب گلوله از سوی یک مخالف آقای ترامپ تا دم مرگ رفته بود به استهزاء گرفته بودند.

طرفداران آقای اسکالیس نیز به دراین بحث توییتری به خانم کورتز توهین کردند.