مشاهده پهپاد بر فراز هیترو؛ پروازها از سرگرفته شد

Heathrow airport حق نشر عکس PA

پروازهای فرودگاه هیترو در غرب لندن که به دلیل مشاهده پهپاد متوقف شده بود، پس از یک ساعت از سرگرفته شد.

شامگاه امروز (سه‌شنبه، ۸ ژانویه، ۱۷ دی) مسئولان فرودگاه هیترو در غرب لندن اعلام کردند که کلیه پروازهای این فرودگاه در پی مشاهده پهپاد متوقف شده است اما یک ساعت بعد اعلام شد که پروازها از سرگرفته شده‌اند.

سخنگوی فرودگاه هیترو با عذرخواهی از مسافران گفت برای تحقیقات بیشتر با همکاری پلیس، کلیه پروازهای فرودگاه را به عنوان اقدامی پیشگیرانه متوقف شده‌اند.

پیش از اینکه پروازها از سرگرفته شود، کریس گریلینگ، وزیر حمل و نقل بریتانیا در توییتی نوشت که "در باره مشاهده پهپاد با مسئولان فرودگاه در تماس است و با وزیر کشور و وزیر دفاع صحبت کرده است و همچنین ارتش در جریان است که در صورت نیاز به کمک پلیس بیاید."

این حادثه حدود یک ماه پس از آن اتفاق افتاده که پرواز چند پهپاد کلیه پروازهای فرودگاه گتویک در جنوب لندن را برای مدت ۷۲ ساعت متوقف کرد. هنوز روشن نشده که چه کسی این پهپادها را هدایت می‌کرده است.

پس از اختلال و تعطیلی طولانی در فرودگاه گتویک لندن به علت پرواز پهپادهای مزاحم، این فرودگاه‌ و دیگر فرودگاه بزرگ پایتخت بریتانیا یعنی هیترو تجهیزات ضدپهپادی خریداری کردند. این تجهیزات قادر به ردیابی و ایجاد اختلال میان پهپادها و خلبانان آنها در روی زمین است.

کتی لانگ، خبرنگار بی‌بی‌سی که از داخل یک هواپیما در انتظار پرواز در فرودگاه هیترو صحبت می‌کرد گفت که درباره علت تاخیر به مسافران چیزی گفته نشده است.

سایت اینترنتی "فلای تراکر" که پرواز هواپیماها را دنبال می‌کند نشان در زمان توقف پروازها نشان می‌داد که چندین هواپیما در حال حاضر در آسمان غرب لندن در حال پرواز هستند.

حق نشر عکس PA
Image caption هیترو در غرب لندن یکی از بزرگترین و پرتردد ترین فرودگاه‌های جهان است

در روزهای پایانی سال گذشته، حدود یک هزار پرواز از فرودگاه گتویک در منطقه ساسکس (حومه لندن) به علت پرواز پهپادها لغو شد و هزاران مسافر در این فرودگاه سرگردان شدند.

موضوعات مرتبط