رهبر کلیسای ارتودکس روسیه: صاحبان تلفن همراه مراقب دجال باشند

Patriarch Kirill حق نشر عکس Getty Images
Image caption بطریق (پاتریارک) کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه

رهبر کلیسای ارتودکس روسیه به کسانی که وابسته به تلفن‌های هوشمند و تکنولوژی مدرن هستند هشدار داد که ممکن است موجب ظهور دجال (ضد مسیح) شوند.

این گفته با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های مجازی در روسیه روبرو شد، شماری از این کاربران با آن شوخی کردند و عده‌ای هم گفتند که این نشانه‌ای از تمایل کلیسا برای برپایی "حکومت خودش" است.

بطریق (پاتریارک) کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه به تلویزیون دولتی این کشور گفت که کاربران تلفن‌های هوشمند باید در هنگام استفاده از این "گجت‌های جهان وب" مراقب باشند، چرا که این نشانه‌ای از "یک موقعیت برای در اختیار گرفتن کنترل بشریت" است.

او گفت: "ضد مسیح شخصی است که در راس وب جهانی قرار می‌گیرد و تمام بشریت را کنترل می‌کند. هر بار که شما گجت‌تان را نگاه می‌کنید، فارغ از این که دوست دارید یا نه، فارغ از این که مکان‌یاب خود را فعال می‌کنید یا نه، یک نفر دقیق متوجه می‌شود که شما کجا هستید، دقیقا چه چیزی را دوست دارید و دقیقا از چه می‌ترسید."

"اگر امروز هم نباشد، تکنولوژی و روش‌های فردا نشان می‌دهد که مسئله فقط دسترسی به اطلاعات نیست بلکه استفاده از این اطلاعات است. تا به حال تصور کرده‌اید که چه قدرتی در دستان کسی که این قدر از اوضاع جهان آگاه است، جمع می‌شود؟ تجمع چنین قدرتی در یک جا، یکی از نشانه‌های آمدن ضد مسیح است."

بطریق کیریل گفت که کلیسای تحت امر او با "فرآیند تکنولوژی" یا "گسترش یک سیستم که هویت افراد را نشانه گرفته است" مخالف نیست. اما این گفته او نتوانست تمام کاربران شبکه‌های اجتماعی را قانع کند.

یک کاربر توییتر به شوخی نوشت: "کلیسا مخالف علم یا فرآیند تکنولوژی نیست ولی نگران آزادی فردی مردم است. آره، حتما."

یکی دیگر از کاربران توییتر با انتشار عکس سلفی یک زن با بطریق کیریل و همراهانش نوشت: "لبخند بزنید، ضد مسیح در آستانه ظهور است."

بطریق کیریل از افراد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوی روسیه است. آقای پوتین در برخی جشن‌های بزرگ این کلیسا حضور داشته و به اماکن مقدس آن از جمله کوه آتوس سفر کرده است. گفته می‌شود که بسیاری از کشیش‌های کلیسای ارتدوکس روسیه عقایدی نزدیک به عقاید "میهن‌پرستانه" رئیس‌جمهور پوتین دارند.