دور جدید اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه با بازداشت ده‌ها نفر آغاز شد

اگرچه این هفته هم از درگیری در نزدیکی طاق آزادی پاریس تصاویری مخابره شد اما شدت آنها کمتر از هفته‌های گذشته بوده است حق نشر عکس AFP
Image caption اگرچه این هفته هم از درگیری در نزدیکی طاق آزادی پاریس تصاویری مخابره شد اما شدت آنها کمتر از هفته‌های گذشته بوده است

هزاران نفر از معترضانی که خود را عضو "جنبش جلیقه زردها" در فرانسه می‌نامند با آمدن به خیابان‌های مرکزی شهرهای این کشور دور نهم اعتراضات سراسری را آغاز کردند. پلیس در همان ساعات اولیه اعتراضات ده‌ها نفر را بازداشت کرده است.

در پاریس پلیس با استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور تلاش کرد معترضانی که قصد جمع شدن زیر طاق آزادی را داشتند متفرق کند.

این نهمین آخر هفته پیاپی است که جلیقه‌زردها به خیابان می‌آیند. اعتراضات آنها که ابتدا در مخالفت با افزایش مالیات بر سوخت‌های فسیلی بود به مرور متوجه سیاست‌های کلی دولت امانوئل مکرون شد و حالا حتی خواستار برکناری رئیس‌جمهوری است.

به نظر می‌رسد تعداد بیشتری از مردم فرانسه امروز (شنبه ۱۲ ژانویه) به جلیقه زردها پیوسته‌اند و آن طور که گزارش شده تعداد آنها در سراسر فرانسه به ۸۴ هزار نفر رسیده که نسبت به آمارهای رسمی از تجمعات دو هفته پیش، افزایش نشان می‌دهد.

هزاران مامور پلیس در پاریس برای کنترل اعتراضات به خیابان‌ها و مرکز پایتخت اعزام شدند. پاریس در هفته‌های نخست این اعتراضات شاهد خشونت و درگیری میان معترضان و پلیس بود و موارد متعددی هم از خراب‌کاری و آسیب‌رساندن به اموال عمومی، غارت مغازه‌ها و آتش‌زدن خودروها بود. به همین علت هم امروز پلیس ضدشورش از همان ابتدا بخش‌های مرکزی پاریس را قرق کرد.

تعداد جلیقه‌ زردها امروز در پاریس ۸۰۰۰ نفر اعلام شده است که نشان از افزایش چشمگیر نسبت به دو هفته گذشته دارد؛ مقام‌ها تعداد معترضان هفته گذشته (پنجم ژانویه) را ۳۵۰۰ نفر و دو هفته پیش که همزمان با آخرین پایان هفته سال ۲۰۱۸ بود را ۸۰۰ نفر اعلام کرده بودند.

اخبار مرتبط

تا ساعت ۹ شب امروز پلیس اعلام کرد ۱۵۶ نفر را بازداشت کرده که از میان آنها ۱۰۸ نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

این هفته، بر خلاف هفته‌های گذشته، با فرا رسیدن تاریکی شب گزارشی از آتش‌زدن خودروها یا غارت مغازه‌ها مخابره نشد.

حق نشر عکس AFP
Image caption درگیر‌ی‌های مختصر و پراکنده در دیگر شهرهای فرانسه از جمله بوردو هم گزارش شد - جایی که امروز خبرگزاری فرانسه این لحظه را ثبت کرده

همزمان گزارش شده در شهرهای جنوبی تولوز و بوردو هم هزاران معترض به خیابان‌ها رفته‌اند؛ همچنین در استراسبورگ در شرق این کشور و شهر بورژ در مرکز فرانسه که شاهد یکی از اعتراضات عمده با حضور حدود ۶۰۰۰ نفر بوده است.

پلیس می‌گوید روی هم رفته ۲۴۴ معترض را در سراسر فرانسه بازداشت کرده که از میان آنها هنوز ۲۰۱ نفر دآزاد نشده‌اند.

موضوعات مرتبط