هشدار نخست‌وزیر بریتانیا درباره عواقب 'فاجعه بار' لغو برگزیت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ترزا‌ می: ماندن در اتحادیه اروپا فاجعه‌بار و نابخشودنی است

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، هشدار داده که خارج نشدن این کشور از اتحادیه اروپا، عواقبی فاجعه‌بار برای اعتماد عمومی مردم به سیاستمداران خواهد داشت.

دو روز مانده به رأی‌گیری درباره توافقنامه خروج در مجلس بریتانیا (برگزیت)، خانم می در مقاله‌ای بار دیگر از نمایندگان خواسته آن را تصویب کنند. این اظهارات خانم می در حالی صورت گرفته است که همه پیش‌بینی‌ها حاکی از رد شدن این توافقنامه در مجلس است.

حق نشر عکس Getty Images

همزمان جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، تأکید کرده که راه خروج از بن‌بست سیاسی بر سر برگزیت، برگزاری یک انتخابات زودرس پارلمانی است.

نخست‌وزیر بریتانیا در مقاله‌ای در یک هفته‌نامه خروج‌گرای دست راستی "ساندی اکسپرس" نوشته است: "اگر مجلس ... این توافق را به خاطر منافع ملی تصویب نکند، ما با خطر خروج بی‌توافق مواجه می‌شویم و همه تردیدی که برای مشاغل و امنیت به دنبال دارد. چنین کاری زیر پا گذاشتن فاجعه‌بار و نابخشودنی اعتماد به دمکراسی ماست. پیام من به مجلس این است: وقت آن رسیده که بازی را کنار بگذارید و کار درست را برای کشورمان انجام دهید."

ولی خیلی‌ها در پارلمان، از جمله نمایندگان حامی دولت معتقدند کار درست، رد این توافق است.

گمان می‌رود سه‌شنبه (۱۵ ژانویه/۲۵ دی) مجلس با اکثریت قابل توجهی آن را رد کند. سؤال این است که اگر توافق رأی نیاورد، برنامه دولت چیست؟

استیو بارکلی، وزیر برگزیت، تلویحاً می‌گوید مجلس دیر یا زود، بالاخره تصویبش می‌کند: "پارلمان باید تصمیم بگیرد. ولی فکر کنم چیزی شبیه همین توافق تصویب می‌شود. چون این توافقی است که خواسته خروج‌طلبانی مثل من برای کنترل مهاجرت، توقف پرداخت‌های سنگین و در دست گرفتن اختیار ماهیگیری و کشاورزی رو برآورده می‌کند. هم‌زمان به خواسته‌های کسب و کارها هم احترام می‌گذارد."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس PA

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا که رهبر حزب اصلی مخالف دولت است نیز می‌گوید ترزا می خیلی چیزها را فدای رؤیای پیمان تجارت آزاد با آمریکا کرده است: "مشکل این است که دولت و نماینده‌های محافظه‌کار تمام مدت فکر توافق با دونالد ترامپ یا یکی دیگه بوده‌اند؛ به جای این‌که روی رسیدن به توافقی جامع با اتحادیه اروپا تمرکز کنند. در نتیجه به توافقنامه برگزیتی رسیده‌ایم که در درازمدت برای حقوق مردم، مبادلات تجاری و مخصوصاً وضعیت در ایرلند شمالی به شدت ضرر دارد."

جرمی کوربین گفت ترجیح می‌دهد به جای برگزاری یک همه‌پرسی دیگر و توقف برگزیت، نخست‌وزیر شود و برای رسیدن به توافق جدیدی با اتحادیه اروپا مذاکره کند.

او گفت: "ترزا می دو سال و نیم گذشته را با سه وزیر برگزیت مختلف، صرف مذاکره کرده است. نه کنترل کابینه‌اش را در دست دارد، نه کنترل حزبش را؛ چه برسد به کنترل پارلمان. وقتی دولت چیزی به بزرگی رأی‌گیری سه‌شنبه را ببازد، در شرایط عادی باید کناره برود و انتخابات برگزار کند. قطعاً مردم این کشور حق دارند تصمیم بگیرند چه کسانی باید نماینده پارلمان باشند، دولت دست کی باشد و مذاکره بر چه اساسی انجام بشود."

صد روز به برگزیت و آمادگی برای احتمال خروج بی‌توافق