'کاخ سفید خواستار دریافت گزینه‌های نظامی علیه ایران شده بود'

جان بولتون رئیس شورای امنیت ملی آمریکاست حق نشر عکس Getty Images
Image caption جان بولتون رئیس شورای امنیت ملی آمریکاست

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال گزارش می دهد که تیم امنیت ملی آمریکا پاییز گذشته پس از حملاتی در بغداد و بصره به نزدیکی مراکز دیپلماتیک آمریکا از پنتاگون خواسته بود گزینه های حمله به ایران را در اختیارش قرار دهد.

مقام های کنونی و سابق به این روزنامه گفته اند که درخواست شورای امنیت ملی آمریکا به ریاست جان بولتون باعث نگرانی عمیق در میان مقام های پنتاگون و وزارت خارجه شد.

پنتاگون این درخواست را اجرا کرد اما معلوم نیست که آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از این گزینه ها خبر داشته است یا نه.

در ماه سپتامبر سه خمپاره به منطقه دیپلماتیک بغداد شلیک شد که در محوطه ای باز فرود آمد و به کسی آسیبی وارد نشد. ادعا می شود که یک گروه همسو با ایران مسئول حادثه بود.

دو روز بعد یک پیکارجو سه خمپاره شلیک کرد که در نزدیکی سفارت آمریکا فرود آمد. دو روز بعد پیکارجویان ناشناس سه راکت شلیک کردند که به نزدیکی کنسولگری آمریکا در شهر جنوبی بصره برخورد کرد که خساراتی نداشت.

به نوشته وال استریت ژورنال درخواست تیم امنیت ملی آمریکا از پنتاگون بعد از این حوادث مطرح شد.

همزمان نیویورک تایمز در روز یکشنبه گزارش داد که مقام های ارشد پنتاگون بیش از پیش نگرانند که آقای بولتون به مناقشه ای ناگهانی با ایران دامن بزند.

این روزنامه هم با انعکاس خبر مشابهی در مورد درخواست شورای امنیت ملی آمریکا از پنتاگون نوشت که آن درخواست زنگ خطر را برای جیم متیس وزیر وقت دفاع و سایر مقام های وزارت دفاع به صدا در آورد.

براساس این گزارش آقای متیس و سایر مقام ها قویا با تلافی جویی علیه ایران مخالفت کردند با این استدلال که حملات خمپاره ای پیکارجویان بی اهمیت بوده است.

وزارت خارجه آمریکا در مورد این گزارش ها اظهار نظر نکرده است. پنتاگون هم می گوید که در مورد طیفی از تهدیدها گزینه هایی برای رئیس جمهور آماده می کند.

گرت مارکی سخنگوی شورای امنیت ملی گفته است که این شورا بعد از آن حوادث "طیف کاملی از گزینه ها را برای حفظ امنیت و منافع خدمه آمریکا در سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری بصره مد نظر خواهد داشت."

او همچنین گفت که این نهاد "سیاست ها را هماهنگ می کند و گزینه هایی در اختیار رئیس جمهور می گذارد تا آماده واکنش نشان دادن به انواع تهدیدها باشد."

وال استریت ژورنال می نویسد که بعد از آن حملات در عراق شورای امنیت ملی آمریکا برای بحث درباره واکنشی قاطعانه نشست هایی برگزار کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption عکس آرشیوی از پلیس عراق در بغداد

یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا در مورد درخواست این شورا از پنتاگون گفت: "مسلما باعث تشویش شد. مقام ها شوکه شده بودند."

در پی حملات ماه سپتامبر در عراق کاخ سفید به ایران هشدار داده بود که "با سرعت و قاطعیت" به هرگونه حمله ای از سوی متحدان تهران در عراق که به آسیب دیدن آمریکایی ها یا خسارت دیدن مراکز این کشور در عراق منجر شود واکنش نشان خواهد داد.

کاخ سفید در بیانیه ای ایران را متهم کرده بود که "برای جلوگیری از این حملات توسط گروه های نائب خود که با پول، آموزش و رساندن تسلیحات از آنها حمایت می کند اقدامی نکرد."

خبرهای مرتبط: