جیمز واتسون بعد از اظهارات تازه درباره نژاد عناوین افتخاری را از دست داد

Scientist James Watson in picture from 2009 حق نشر عکس EPA
Image caption عکس از سال ۲۰۰۹ از جیمز واتسون

جیمز واتسون دانشمند آمریکایی برنده جایزه نوبل بعد از تکرار اظهاراتی درباره نژاد و هوش عناوین افتخاری خود را از دست داده است.

او که از پیشتازان شناخت دی ان ای است در برنامه ای تلویزیونی به این دیدگاه اشاره کرد که ژن ها مسئول اختلاف میانگین تست هوش میان سیاهپوست ها و سفیدپوست ها هستند.

آزمایشگاه کلد اسپرینگ هاربر که آقای واتسون زمانی رئیس آن بود در واکنش گفت که اظهارات این دانشمند ۹۰ ساله "استوار بر شواهد نیست و بی خردانه است."

دکتر واتسون در سال ۲۰۰۷ هم ادعاهای مشابهی را مطرح و سپس عذرخواهی کرده بود.

او یکی از سه برنده جایزه نوبل سال ۱۹۶۲ - در کنار فرانسیس کریک و موریس ویلکینز - به خاطر کشف ساختمان مارپیچی دوگانه دی ان ای بود.

دکتر واتسون در سال ۲۰۱۴ مدال طلای نوبل خود را فروخت چون گفت جامعه علمی او را به خاطر اظهاراتش درباره نژاد طرد کرده است.

او هم اکنون بعد از تصادف اتومبیل درحال بهبودی در یک آسایشگاه است و گفته می شود از محیط اطرافش "آگاهی زیادی ندارد."

او در سال ۲۰۰۷ به روزنامه تایمز گفته بود که "اساسا به آینده آفریقا خوشبین نیست" چون "همه سیاست های اجتماعی ما بر این واقعیت استوار است که هوش آنها مثل ماست - درحالی که همه تست ها می گوید واقعا چنین نیست."

او گفت هرچند امیدوار است که همه انسان ها برابر باشند اما "کسانی که مجبورند با کارمندان سیاهپوست کار کنند می دانند اینطور نیست."

بعد از آن اظهارات دکتر واتسون عنوان ریاست آزمایشگاه کلد اسپرینگ هاربر از دست داد و از کلیه مسئولیت های اداری اش کنار گذاشته شد. او نامه ای در عذرخواهی نوشت و عناوین افتخاری خود را حفظ کرد.

اما آزمایشگاه کلد اسپرینگ هاربر گفت که پس اظهارات تازه عناوین افتخاری اش مثل "ریاست افتخاری" را از او می گیرد.

آقای واتسون در برنامه ای تحت عنوان "رمزگشایی از واتسون" که از شبکه عمومی پی بی اس آمریکا پخش شد گفته که نظراتش تغییری نکرده است.

دکتر واتسون در سال ۱۹۶۸ مدیر این آزمایشگاه شد و در سال ۱۹۹۴ به ریاست آن رسید. او یک دهه بعد رئیس آزمایشگاه شد.

روفوس واتسون پسر او در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس گفت که اظهارات پدرش "ممکن است تصویر یک انسان متعصب و اهل تبعیض از او به نمایش بگذارد" اما این حقیقت ندارد.