چین یک شهروند کانادا را به اعدام محکوم کرد

رابرت لوید لوید شلنبرگ روز ۱۴ ژانویه در دادگاهی در شهر دالیان حاضر شد حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption رابرت لوید لوید شلنبرگ روز ۱۴ ژانویه در دادگاهی در شهر دالیان حاضر شد

دادگاهی در چین یک شهروند کانادایی را به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم کرده است، حکمی که احتمالا باعث وخیم تر شدن روابط دیپلماتیک میان دو کشور خواهد شد.

رابرت لوید شلنبرگ در سال ۲۰۱۸ پانزده سال حبس گرفته بود اما دادگاه تجدید نظر می گوید که این حکم بیش از حد خفیف بوده است.

حکم روز دوشنبه دادگاه چند هفته بعد از آن صادر می شود که کانادا اقدام به دستگیری منگ وانژو، از مقام های ارشد شرکت عظیم مخابراتی هواوی چین کرد. آن بازداشت به درخواست آمریکا انجام شد.

کانادا این حکم را محکوم کرده است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت: "اینکه چین تصمیم به اعمال خودسرانه مجازات مرگ گرفته، چنانکه در پرونده شهروند کانادایی می بینیم، باعث نگرانی شدید دولت کانادا است و باید باعث نگرانی دوستان و متحدان ما هم باشد."

لوری نلسون جونز از بستگان نزدیک آقای شلنبرگ در ای میلی به بی بی سی گفت: "وضعیتی هولناک، اسفبار و دلخراش است. بدترین کابوس ما حالا محقق شده. نمی توان تصور کرد که او الان دچار چه احساسات یا افکاری است."

تصور می شود که چین بیشترین آمار اعدام در جهان را داشته باشد اما شمار اعدام ها را شدیدا محرمانه نگاه می دارد.

سازمان عفو بین الملل آمار اعدام ها در چین را سالانه هزاران مورد می داند - رقمی که بیش از مجموع اعدام ها در باقی کشورهای جهان است.

ارتباط دو پرونده؟

چین از بازداشت خانم منگ، ۴۶ ساله، که دختر بنیانگذار هواوی است خشمگین بود، پرونده ای که بر روابط چین با کانادا و آمریکا تاثیر گذاشته. خانم منگ در ماه دسامبر با قرار وثیقه آزاد شد.

چین از آن زمان دو شهروند کانادایی را بازداشت کرده است. مایکل کووریگ دیپلمات سابق کانادایی و مایکل اسپاوور، تاجر، هر دو به تهدید امنیت ملی متهم شده اند.

چین ارتباط این بازداشت ها به پرونده خانم منگ را رد می کند، اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند که این اقدامی تلافی جویانه است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منگ وانژو در کانادا بازداشت شد

پرونده شلنبرگ

آقای شلنبرگ که تصور می شود ۳۶ سال داشته باشد در سال ۲۰۱۴ بازداشت و به برنامه ریزی برای قاچاق تقریبا ۲۳۰ کیلوگرم متامفتامین به چین متهم شد.

او در ماه نوامبر به ۱۵ سال حبس محکوم شد. اما در پی برگزاری دادگاه تجدید نظر، یک دادگاه عالی شهر دالیان او را به مرگ محکوم کرد.

دادگاه همچنین حکم به مصادره کلیه دارایی های او داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای شلنبرگ پیش از صدور حکم گفت: "من قاچاقچی نیستم. به عنوان جهانگرد به چین آمدم."

او ده روز وقت دارد از این حکم تجدید نظر بخواهد.

چین اتهام گروگان گیری برای فشار بر کانادا در مورد پرونده مدیر هواوی را رد کرده است.

با این حال جان سادوورت خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید که به هر شکل چین ناگهان پرونده شلنبرگ را در سطح بین المللی پررنگ کرده است. این کشور در یک گام کاملا غیرعادی از خبرنگاران خارجی برای حضور در دادگاه دعوت کرد.

و علیرغم پافشاری آقای شلنبرگ بر بی گناهی اش، برگزاری دادگاه تجدید نظر فقط یک روز طول کشید و مجازات مرگ هم حدود یک ساعت بعد از حکم دادگاه اعلام شد.

پرونده مدیر هواوی

او روز اول دسامبر در شهر ونکوور بازداشت شد اما چند روز بعد دادگاه با آزادی او با قرار وثیقه موافقت کرد.

بااین حال او تا زمان بازگشت به دادگاه در ماه فوریه ۲۴ ساعته تحت نظر خواهد بود.

آمریکا خانم منگ را به استفاده از یک شرکت زیرمجموعه هواوی به نام "اسکای کام" برای دور زدن تحریم های ایران بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ متهم می کند.

او هرگونه تخلفی را رد کرده و گفته است که این اتهامات را به چالش خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط