تعطیلی دولت آمریکا؛ ترامپ از جیب خودش برای مهمان‌ها همبرگر گرفت

رئیس جمهور آمریکا در مهمانی قهرمانان مسابقات فوتبال دانشجویی در آمریکا حق نشر عکس EPA
Image caption 'پیتزا داریم، ۳۰۰ تا همبرگر و یه عالمه سیب زمینی سرخ شده، همه غذاهای محبوب ما'؛ دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت که پول همه این فست فودها را از جیب خودش داده است

ادامه تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا به آشپزخانه کاخ سفید هم کشیده شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از مهمانان کاخ سفید با پیتزا و ۳۰۰ عدد همبرگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده پذیرایی کرد.

آقای ترامپ، شب گذشته، دوشنبه ۱۴ ژانویه، برای پذیرایی از مهمانان کاخ سفید، که برگزیدگان مسابقات ورزشی دانشگاه‌های آمریکا بودند، فست فود سفارش داد و به خبرنگاران گفت که پول همه غذاها را از جیب خودش داده است.

او به خبرنگاران گفت: "به دلیل تعطیلی دولت... ما فست فود آمریکایی سفارش دادیم و پولش را هم خودم داده‌ام."

تعطیلی دولت آمریکا که از روز ۲۲ ماه دسامبر گذشته آغاز شد، طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا است.

رئیس‌جمهور آمریکا یک ماه پیش و در جلسه‌ای که با سناتور چاک شومر و نانسی پلوسی، رهبران دموکرات‌های کنگره داشت، علنا گفت که مسئولیت تعطیل شدن دولت را بر عهده می‌گیرد.

جمعه گذشته، نخستین حقوق حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت در سال جدید میلادی پرداخت نشد و بعضی از آنها برای تهیه مواد غذایی به مراکز خیریه مراجعه کردند.

اختلاف اصلی میان رهبران دموکرات کنگره و دونالد ترامپ بر سر بودجه احداث دیوار مکزیک است که آقای ترامپ می‌گوید بدون تصویب آن حاضر نیست لایحه بودجه را امضا کند.

آقای ترامپ ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث بخش‌هایی از دیوار مورد نظرش در مرز آمریکا با مکزیک را وارد لایحه بودجه تقدیمی به کنگره کرده است اما نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات‌ها گفته احداث دیوار را غیرضروری و خلاف ارزش‌های کشورش می‌داند.

با وجود تعطیلی دولت آمریکا، آقای ترامپ گفته بنا ندارد از درخواست بودجه خود برای احداث دیوار مکزیک کوتاه بیاید و قصداعلام وضعیت فوق‌العاده هم ندارد.

حدود یک چهارم دولت فدرال آمریکا همچنان بسته می‌ماند و و هزاران کارمند بخش‌هایی مانند امنیت فردوگاه‌ها، زندانبان‌ها و حتی افسران اف‌بی‌آی فعلا ناچار به ادامه کار بدون مزد هستند تا توافقی حاصل شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مهمانان کاخ سفید، اعضای تیم فوتبال دانشگاه کلمسون آمریکا بودند که هفته گذشته قهرمان مسابقات جام باشگاه‌های دانشجویی شدند

آقای ترامپ در اتاق پذیرایی کاخ سفید خطاب به مهمانان گفت: "پیتزا داریم، ۳۰۰ تا همبرگر و یه عالمه سیب‌زمینی سرخ‌شده، همه غذاهای محبوب ما." و افزود که فکر نمی‌کند از این غذاها چیزی اضافه بیاید چون خیلی زیاد نیست.

وقتی خبرنگاران از او درباره غذای محبوبش پرسیدند او جواب داد که همه این غذاهای فست فود را دوست دارد: "هر چه که آمریکایی باشد من دوست دارم. همه این غذاها آمریکایی است."

مشخص نشده است که او بابت این غذاها چه مقدار پول داده است اما تاکید کرده بوده که نمی‌خواهد این مهمانی را به دلیل تبعات مساله تعطیلی دولت به هم بزند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیب زمینی‌های سرخ شده با نشان تایید ریاست جمهوری آمریکا

صبح امروز سه‌شنبه ۱۵ ژانویه آقای ترامپ در میان کشاورزان نیواورلئان بار دیگر تاکید کرد که برای ساخت دیوار مرزی که قولش را داده، دست از مبارزه برنخواهد داشت.

او گفت: "وقتی پای امنیت شهروندان آمریکا در میان باشد او هرگز عقب‌نشینی نمی‌کند."

در همین حال ارتش آمریکا اعلام کرده است که ماموریت نظامی که در مرز آمریکا و مکزیک آغاز شده است را تا پایان سپتامبر، یعنی حدود نه ماه دیگر ادامه خواهد داد.

هزاران نیروی ارتش آمریکا از ماه نوامبر در این منطقه مستقر شده‌اند و انتظار می‌رفت که ماموریت آنها اواخر دسامبر پایان یابد.