رای‌گیری درباره طرح برگزیت ترزا می آغاز شد

پارلمان بریتانیا حق نشر عکس Reuters
Image caption بریتانیا قرار است در روز ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ ( دو و ماه نیم دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود

پارلمان بریتانیا برای تایید یا مخالفت با طرح توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وارد رای‌گیری شده است. نشانه‌ها حاکی از آن است که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با شکستی قطعی در این رای‌گیری روبرو است. شکستی که سرنوشت برگزیت را بحرانی‌تر خواهد کرد.

این طرح که مورد توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا قرار گرفته برای اجرا شدن باید به تصویب پارلمان بریتانیا برسد.

غروب سه‌شنبه (پانزدهم ژانویه) به وقت لندن، ابتدا رای‌گیری درباره متمم‌های این توافق آغاز شد که تصویب آنها هم می‌تواند بر ماهیت و کیفیت طرح خانم می تاثیر بگذارد. پس از آن و تا چند ساعت دیگر قرار است نمایندگان پارلمان درباره کلیت این طرح رای‌گیری کنند.

اما نه‌تنها احزاب مخالف با این توافق مخالفت کرده‌اند بلکه در میان حزب حاکم محافظه‌کار هم این طرح مخالفان زیادی دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موافقان برگزیت ترزا می‌ را به نادیده گرفتن رای مردم متهم می‌کنند

گزینه‌های پیش رو

جرمی کوریبن، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت می‌گوید ترزا می در کسب اعتماد نمایندگان و رفع نگرانی‌های آنها درباره برگزیت "کاملا شکست خورده" و خواهان اعلام انتخابات زودهنگام در صورت رای نیاوردن طرح توافق در پارلمان شده است.

در صورتی که پیش‌بینی‌ها درباره رای نیاوردن توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا تحقق پیدا کند، میزان آرای موافق و مخالف در ادامه راه تعیین کننده خواهد بود. بر این اساس گزینه‌هایی مانند تلاش دوباره برای رای‌گیری، کنار رفتن نخست وزیر و اعلام انتخابت زودهنگام، تاخیر در روند برگزیت و شاید تکرار همه‌پرسی مطرح باشد.

بهرنگ تاج‌دین، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید سنگینی شکست می‌تواند نقشی کلیدی در قدم بعدی دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا بازی کند. اگر توافقنامه با اختلاف اندکی رأی نیاورد، ممکن است اتحادیه اروپا تلاش کند با دادن امتیازهایی، به ترزا می کمک کند که آن را به تصویب مجلس برساند. ولی اگر اختلاف تعداد آرای مخالف و موافق بیشتر از صد رأی باشد، ممکن است سران اتحادیه اروپا به این نتیجه برسند که دادن چند امتیاز کوچک بی‌فایده است و ترزا می را به انتخاب مسیری کاملاً متفاوت تشویق کنند.

هفته گذشته پارلمان بریتانیا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن نخست وزیر موظف شد در صورت شکست طرح توافق، طی سه روز طرح پیشنهادی تازه‌ای را به پارلمان ببرد.

بریتانیا قرار است در روز ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ ( دو و ماه نیم دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود.

اتهام "خیانت به آرا"

رای‌گیری امروز پارلمان، حدود دو سال و نیم بعد از رای مثبت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه در یک همه‌پرسی انجام می‌شود.

این رای‌گیری قرار بود در آخرین روزهای سال گذشته میلادی برگزار شود اما ترزا می، نخست وزیر که شکست این طرح را قطعی می‌دید تلاش کرد با به تعویق انداختن آن رضایت تعداد بیشتری از نمایندگان را جلب کند.

از زمان برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت و موانع و پیامدهای احتمالی آن به مهم‌ترین موضوع کلان در بریتانیا تبدیل شده که از جنبه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنگی مردم این کشور را تحت تاثیر قرار داده و بازتاب زیادی در سرتاسر جهان داشته است.

توافقی که امروز به رای گذاشته می‌شود در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ و بعد از یک سال و نیم مذاکره بین دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا به دست آمد.

حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نگران آن هستند که این توافق، بریتانیا را همچنان نزدیک و در مواردی وابسته به اتحادیه نگه دارد و چنین چیزی را "خیانت" به رای مردم در همه‌پرسی می‌دانند.

حق نشر عکس PA
Image caption اتحادیه اروپا توافق به دست آمده را نهایی می‌داند و می‌گوید تغییری در آن صورت نخواهد گرفت

گروهی هم پارلمان بریتانیا را متهم می‌کنند که در مسیر تحقق خواسته مردم این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا مانع‌تراشی می‌کند.

مخالفان برگزیت هم می‌گویند این توافق بریتانیا را در حالتی بلاتکلیف و نامطمئن نسبت به اتحادیه قرار می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین موارد مورد اختلاف، وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است که به ترتیب در بریتانیا و اتحادیه اروپا واقع شده‌اند.

بر اساس توافقی که امروز به رای گذاشته می‌شود، این مرز همچنان با شرایطی که مقررات اتحادیه اروپا در آن غالب است، باز می‌ماند تا این که دو طرف یک توافق اقتصادی دائمی را امضا کنند.