نامزد ترامپ برای وزارت دادگستری: زیر بار زور نخواهم رفت

ویلیام بار حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای بار قبلا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پدر هم وزیر دادگستری بود

نامزد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای هدایت وزارت دادگستری آمریکا گفته او هرگز تسلیم حرف زور از سوی رسانه ها، کنگره یا رئیس جمهور نخواهد شد.

ویلیام بار همچنین در جلسه بررسی صلاحیت خود در یک کمیته سنا گفت که برخلاف آنچه آقای ترامپ می گوید تحقیقات مربوط به مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا جست‌و جویی برای یافتن یک گناهکار خیالی نیست.

آقای بار به عنوان بالاترین مقام قانونی آمریکا هدایت دستگاهی را به عهده خواهد داشت که باید از نظر سیاسی مستقل باشد.

اما دمکرات ها از او پرسیدند چرا سال پیش در یادداشتی سیاسی جنبه ای از این تحقیقات را به شدت زیر سوال برده بود.

آقای بار در مقابل سعی کرد به اعضای کمیته قضایی سنا اطمینان دهد که او از وفاداران ترامپ نیست.

دمکرات های عضو کمیته می خواستند بدانند که آیا آقای بار - که در زمان جورج اچ دبلیو بوش هم وزیر دادگستری بود - می تواند در صورت لزوم در برابر رئیس جمهور بایستد یا نه.

او گفت: "من هیچ وقت زیر فشار زور کاری نخواهم کرد که فکر نمی کنم درست باشد، حالا چه از طرف صفحات ادیتوریال باشد یا کنگره یا رئیس جمهور. کاری را خواهم کرد که فکر می کنم درست است."

او مکررا گفت که رابرت مولر، دادستان ویژه تحقیقات روسیه، باید اجازه یابد تحقیقات خود را درباره اینکه آیا کمپین ترامپ در جریان انتخابات ۲۰۱۶ با روسیه تبانی کرده بود یا نه به نتیجه برساند.

او گفت: "من فکر می کنم که روس ها در انتخابات دخالت کردند یا تلاش کردند دخالت کنند و ما باید به کنه قضیه پی ببریم."

او گفت: "تحت نظر من باب (رابرت مولر) اجازه خواهد یافت کارش را کامل کند. من باور ندارم که آقای مولر درگیر تلاشی برای یافتن یک گناهکار خیالی باشد."

او همچنین به سناتورها گفت که برای ۳۰ سال با رابرت مولر دوست بوده است.

آقای بار در پاسخ به سوال دیگری دایر بر اینکه آیا فکر می کند تصمیم وزیر سابق دادگستری، جف سشنز، برای کنار کشیدن از کلیه تصمیمات مربوط به تحقیقات روسیه کار درستی بوده یا نه گفت او "کار درست را کرده بود."

نگرانی دمکرات ها

اعضای حزب دمکرات می گویند که یک یادداشت ۲۰ صفحه ای که آقای بار سال پیش برای وزارت دادگستری فرستاد برای برانگیختن تحسین دونالد ترامپ بود به این امید که در آینده او را استخدام کند.

اما او این ادعا را "مسخره" دانست و انتقاد خود از تحقیقات مولر درباره احتمال کارشکنی رئیس جمهور در مسیر قانون را "کاملا درست" خواند.

او نوشته بود که دادستان ویژه نباید بتواند در مورد تصمیم رئیس جمهور برای اخراج جیمز کومی، مدیر سابق اف بی آی، از رئیس جمهور سوال کند.

او گفت که با مقام های دفتر امور اخلاقی وزارت دادگستری در مورد اینکه آیا لازم است خود را از تحقیقات روسیه کنار بکشد یا نه مشورت خواهد کرد اما تاکید کرد که تصمیم نهایی در این مورد با اوست.

آقای بار همچنین به روشنی قول نداد که گزارش آقای مولر را به طور کامل منتشر خواهد کرد.

او گفت امیدوار است گزارش را "تا جایی که با مقررات و ضوابط همخوانی دارد" فاش کند.