یک سوم کارمندان سازمان ملل در دو سال گذشته 'مورد آزار جنسی قرار گرفتند'

سازمان ملل حق نشر عکس Getty Images

بر اساس گزارشی که سازمان ملل امروز پنجشنبه (۱۶ ژانویه) منتشر کرده، حدود یک سوم کارمندان این سازمان در دو سال گذشته مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

این افراد کارمندان رسمی و همچنین پیمانکاران این سازمان بین‌المللی را شامل می‌شوند.

مبنای این گزارش یک نظرسنجی بوده که شرکت "دلویت" حدود دو ماه پیش (نوامبر) بر روی ۳۰ هزار و ۳۶۴ نفر از کارمندان سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن انجام داده.

این رقم ۱۷ درصد افراد واجد شرایط برای شرکت در نظرسنجی را شامل می‌شد که آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان تعداد شرکت کنندگان در آن را "نسبتا پائین" خوانده است.

آقای گوترش در نامه‌ای خطاب به کارمندان تحت مدیریتش نوشته است: "این (نتیجه نظرسنجی) دو چیز را به من می‌گوید؛ اول اینکه ما پیش از آنکه به صورت باز درباره آزار جنسی صحبت کنیم راه طولانی در پیش داریم. دوم اینکه ممکن است نوعی حس بی‌اعتمادی، انفعال و نبود مسئولیت پذیری وجود داشته باشد."

این نظرسنجی در پی جنبشی با عنوان "من هم" یا me too که در جهان گسترده شده انجام شده است.

در این جنبش افرادی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند با هشتگی که در شبکه‌های اجتماعی فراگیر شده، سکوت خود را می‌شکنند و آن را به صورت عمومی اعلام می‌کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، حدود ۲۲ درصد کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند گفته‌ بودند در معرض روایت داستانهای جنسی یا جوک‌های توهین آمیز قرار گرفته‌اند.

بر همین اساس بیش از ۱۴ درصد پاسخ دهندگان تجربه اظهارنظرهای توهین آمیز درباره ظاهر، اندام و یا فعالیت‌های جنسی شان بوده‌اند.

در همین گزارش آمده ۱۳ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی شاهد تلاش همکاران برای کشاندن بحث به موضوعات جنسی بوده‌اند.

حق نشر عکس FABRICE COFFRINI
Image caption دبیر کل سازمان ملل گفته است "به عنوان سازمانی که بر پایه برابری، وقار و حقوق بشر بنا شده، ما باید مثالی برتر و استاندارد در این زمینه باشیم."

در این گزارش به موارد دیگری هم اشاره شده است.

نزدیک به ۱۱ درصد افراد شاهد حرکات چهره یا دست بوده‌اند که ماهیت جنسی داشته و از نظر فرد پاسخ دهنده توهین تلقی شده و مخاطب معذب شده است.

حدود ده درصد هم مورد لمس قرار گرفته بودند که فرد احساس ناراحتی کرده است.

بر اساس این گزارش حدود نیمی از آزارهای جنسی در محیط کار اتفاق افتاده و فقط ۱۷ درصد این موارد در دورهمی‌ها یا مهمانی‌های مرتبط کاری و خارج از محیط کاری رخ داده است.

این نظرسنجی گفته است عامل دو سوم این آزارهای جنسی مردان بودند و یک سوم آزاردهندگان هم زن بوده‌اند.

در این نظرسنجی همچنین آمده فقط یک سوم افرادی که مورد آزار قرار گرفته‌ بودند بعد از آزار جنسی رسما اقدامی انجام داده‌اند.

دبیر کل سازمان ملل گفته است: "به عنوان سازمانی که بر پایه برابری، وقار و حقوق بشر بنا شده، ما باید مثالی برتر و استاندارد در این زمینه باشیم."

موضوعات مرتبط