حمله مسلحانه به هتل لوکس نایروبی با کشتن مهاجمان پایان یافت

ماموران امنیتی نایروبی برای ساعت‌ها با مهاجمان درگیر بودند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ماموران امنیتی نایروبی برای ساعت‌ها با مهاجمان درگیر بودند

اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهوری کنیا اعلام کرده حمله به یک هتل لوکس در نایروبی پس از بیش از ۱۲ ساعت درگیری میان ماموران و مهاجمان به پایان رسیده و تمامی مهاجمان از پای در آمده‌اند. گروه اسلام‌گرای الشباب مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

این حمله که در منطقه مرفه وستلند نایروبی، پایتخت کنیا، روی داد تاکنون دست کم ۱۴ کشته برجای گذاشته است.

همزمان گزارش شده که دو نفر در ارتباط با این حمله بازداشت شده‌اند. مهاجمان پس از ورود به هتل مجلل داست‌دی۲، در آنجا موضع گرفتند و با ماموران امنیتی مشغول به مبادله آتش شدند.

این هتل در محله "وستلند" کنیا قرار دارد که با مرکز تجاری نایروبی دقایقی بیشتر فاصله ندارد. در این مجتمع، هتل، سونا و استخر، چندین رستوران و تعدادی دفتر قرار دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانواده‌ها برای شناسایی اجساد عزیزان خود به پزشکی قانونی نایروبی رفتند

هنوز تعداد دقیق مهاجمان معلوم نیست اما جوزف بوینت، رئیس پلیس کنیا به خبرگزاری فرانسه گفته 5 مهاجم مسلح درگیر این ماجرا بوده‌اند.

امروز (چهارشنبه ۱۶ ژانویه) اوهورو کنیاتا، رئیس‌جمهور کنیا در یک نطق تلویزیونی پایان عملیات بازپس‌گیری این هتل را اعلام کرد و ضمن تایید کشته شدن دست کم ۱۴ نفر و چندین زخمی گفت که حدود ۷۰۰ نفر از مسافران و خدمه این هتل به مکانی امن منتقل شده‌اند.

او همچنین خطاب به مردم کشورش گفت کنیا از چند فرهنگی و تنوع قومی و مذهبی استقبال می‌کند اما همزمان "آنانی که فرزندان ما را کشتند را فراموش نمی‌کند".

"همه کسانی که در این ماجرا دخیل بودند اعم از تامین مالی، برنامه‌ریزی و اجرای این حمله وحشیانه با جدیت تحت تعقیب قرار خواهند گرفت".

اخبار مرتبط

در همین حال، صلیب‌سرخ کنیا همچنان تعداد مفقودشدگان و کسانی که هنوز از زنده بودن و سلامتی آنها خبری در دست نیست ۵۰ نفر اعلام کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این تصویر دوربین‌های مداربسته از دو نفر از مهاجمان پیش از ورود به هتل است. گروه اسلام‌گرای افراطی الشباب مسئولیت این حمله را پذیرفته

کنیا در چند سال گذشته شاهد حملات مرگ‌بار مهاجمان بوده بخصوص در پایتخت و مناطق نزدیک به مرز با سومالی.

الشباب گروه اسلام‌گرای تندرویی است که با دولت سومالی می‌جنگد اما در تمام شرق آفریقا عملیاتی را انجام داده است.

کنیا در عملیات پاسداری صلح در منطقه شرکت دارد و به دولت سومالی در مبارزه با الشباب کمک می‌کند.

در سپتامبر ٢٠١٣ الشباب به یک مرکز خرید در نایروبی حمله کرد و هشتاد ساعت عده‌ای را گروگان گرفت و در نهایت ٦٧ نفر کشته شدند.

دو سال بعد این گروه مرگبارترین عملیات را در خاک کنیا انجام داد و حدود ١٥٠ نفر را در دانشگاه گاریسا کشت.

موضوعات مرتبط