بحران برگزیت: رای‌گیری درباره اعتماد به کابینه ترزا می آغاز شد

جرمی کوربین (راست) خواستار انتخابات زودهنگام شده حق نشر عکس HoC
Image caption جرمی کوربین (راست) خواستار انتخابات زودهنگام شده

در پی شکست تاریخی لایحه برگزیت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، جلسه استیضاح و بررسی رای عدم اعتماد به او در پارلمان این کشور آغاز شده و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر با "زامبی" (مرده متحرک) خواندن دولت خانم می او را فاقد صلاحیت برای ادامه رهبری کشور دانسته است.

آقای کوربین که رهبر حزب اصلی مخالف دولت در بریتانیا است خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

در ابتدای جلسه استیضاح که امروز (چهارشنبه ۱۶ ژانویه) در پارلمان بریتانیا آغاز شده و قرار است تا حدود ساعت ۷ عصر به وقت لندن ادامه یابد، جرمی کوربین گفت دولت "باید گزینه صحیح را انتخاب کند و استعفاء دهد."

با وجود این، خانم می در برابر فشارها برای کناره‌گیری مقاومت کرده و می‌گوید آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرح جدیدی برای اصلاح لایحه برگزیت خود است.

او شب گذشته در حالی که فضای پارلمان بریتانیا پس از شکست تاریخی ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق به شدت علیه او بود گفت: "پارلمان نظرش را گفت و دولت هم آن را خواهد شنید."

او امروز هم در واکنش به درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام گفت: "خیلی ساده است که چنین چیزی به نفع مملکت نیست."

خانم می دیشب هم تاکید کرده بود که مصر است تا خواست مردم کشورش مبنی بر خروج از بریتانیا را عملی کند.

حق نشر عکس UK Parliament/Jessica Taylor
Image caption خانم می امروز باید از صلاحیت خود در پارلمان دفاع کند؛ آن هم به فاصله چند ساعت از ثبت رکورد شکست یک لایحه در پارلمان

با وجود این، انتظار می‌رود که تلاش حزب کارگر برای کسب رای عدم اعتماد به خانم می امشب به جایی نرسد چرا که علاوه بر نمایندگان حزب حاکم محافظه‌کار، حزب اتحادگرای دموکراتیک هم گفته به ائتلاف خود با دولت پایبند است و به خانم می رای اعتماد خواهد داد.

اما جرمی کوربین گفته لیبرال دموکرات‌ها، حزب سبز، حزب ملی‌گرای اسکاتلند و حزب سوسیال دموکرات پلاید کامری (ولز) از پیشنهاد عدم رای اعتماد به دولت حمایت می‌کنند.

آقای کوربین گفته حتی اگر این جلسه استیضاح به پس گرفتن رای اعتماد از ترزا می ختم نشود، حزب او باز هم از رئیس پارلمان استیضاح دولت را درخواست خواهد کرد.

ناظران مسایل بریتانیا هم می‌گویند به طور معمول هرگاه دولت در به تصویب رساندن لایحه سرنوشت‌سازی شکست معنادداری در پارلمان خورده، مرسوم بوده که نخست‌وزیر با استعفا اوضاع را از بن‌بست خارج کند اما ترزا می مصرانه می‌گوید هیچ طرحی واقع‌بینانه‌تر و عملیاتی‌تر از آنچه او تهیه کرده و مفادش را با اتحادیه اروپا هم به امضاء رسانده وجود ندارد مگر این که بریتانیا تصمیم به ترک بدون توافق از اتحادیه اروپا بگیرد که از نظر خانم می و بسیاری از تحلیل‌گران یک "فاجعه اقتصادی و سیاسی" در پی خواهد داشت.

خانم می گفته: "این پارلمان بود که به اجرای برگزیت را تصویب کرد و حالا هم وظیفه دارد که این کار را به سرانجام برساند."

اخبار مرتبط

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
استیضاح دولت بریتانیا در پی شکست سنگین توافقنامه برگزیت

بنابر ماده ۵۰ قوانین اتحادیه اروپا، بریتانیا پس از به جریان انداختن فرآیند خروج خود از این اتحادیه دو سال، یعنی تا ۲۹ مارس امسال فرصت دارد که از منطقه یورو خارج شود.

خانم می امروز یک بار دیگر از تمامی احزاب و مخالفان لایحه او دعوت کرد که برای برون رفت از این بحران با دولت مذاکره و رایزنی کنند هر چند او در این دعوت سیاسی نامی از حزب کارگر نبرد؛ حزبی که به رهبری جرمی کوربین بزرگترین جناح مخالف دولت است و در صورت سقوط محافظه‌کاران، بخت نخست پیروزی در انتخابات خواهد بود.

شاید هم به همین دلیل خانم می امروز یک بار دیگر تاکید کرد: "انتخابات عمومی موجب تفرقه بیشتر در کشور خواهد شد آن هم در زمانی که نیاز به اتحاد داریم؛ باعث تردید و تنش بیشتر خواهد شد آن هم در زمانی که به اطمینان و تثبیت نیاز داریم."

در همین حال، دیوید کامرون، نخست وزیر سابق بریتانیا که مسبب اصلی شکل‌گیری همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا بود و پس از پیروزی حامیان برگزیت در این همه‌پرسی از مقام خود استعفاء داد ابراز امیدواری کرده که خانم می در رای‌گیری امروز موفق شود و بتواند در سه روزی که قانونا دوباره فرصت اصلاح و تقدیم لایحه خود را دارد آن را همسوی نظرات اکثر نمایندگان پارلمان کند.

آن‌طور که گزارشگران می‌گویند در صورتی که خانم می موفق به کسب دوباره رای اعتماد از پارلمان شود از فردا (پنجشنبه) رایزنی با رهبران احزاب در پارلمان را آغاز خواهد کرد.

چهره‌های برجسته احزاب بریتانیا هر کدام انتقادهای عمده و متمم‌های پیشنهادی دارند که خانم می ممکن است برای جلب نظر آنها افزدون این متمم‌ها به لایحه خودش را لحاظ کند.

حق نشر عکس UK Parliament/Jessica Taylor
Image caption خانم می امروز باید از صلاحیت خود در پارلمان دفاع کند؛ آن هم به فاصله چند ساعت از ثبت رکورد شکست یک لایحه در پارلمان

واکنش اتحادیه اروپا

شکت تاریخی لایحه برگزیت خانم می در پارلمان کشورش خیلی زود با واکنش رهبران اتحادیه اروپا روبرو شد؛ اکثر آنها از این نتیجه ابراز تاسف کردند اما هم‌زمان نشانه‌ای از تمایل برای امتیاز دادن به دولت خانم می بروز نداده‌اند.

بسیاری از رهبران این اتحادیه از افزایش احتمال خروج بریتانیا بدون حصول هیچ توافقی سخن گفته‌اند که تقریبا اکثر ناظران آن را فاجعه‌بار می‌دانند.

میشل بارنیه، رئیس تیم مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا با بریتانیا گفته بروکسل از نتیجه رای‌گیری دیشب "عمیقا متاسف" است و حالا چگونگی ادامه اجرایی کردن برگزیت در دستان "مقام‌های بریتانیا" است.

ژان کلود یونکر، رهبر کمیسیون اروپا هم گفته اکنون بریتانیا هر چه زودتر باید موضع آتی خود را مشخص کند چرا که "زمان تقریبا به اتمام رسیده" است. اشاره آقای یونکر به موعد ۲۹ مارس است که آخرین فرصت قانونی برای بریتانیا است که دو سال پیش تصمیم به آغاز فرآیند برگزیت گرفت.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا هم تلویحا و با چاشنی طعنه گفته شاید بهتر باشد بریتانیا از برگزیت صرف‌نظر کند.

"اگر رسیدن به توافق ناممکن است و همزمان هیچ کس هم راضی به ادامه کار بدون داشتن یک توافق‌نامه نیست، شاید بهتر آن باشد که بالاخره یکی جرات به خرج دهد و درباره تنها راه حل مثبت سخن بگوید؟"