صربستان برای استقبالی گرم از پوتین آماده می شود

A man walks past a mural depicting Russian President Vladimir Putin in Belgrade, Serbia, 15 January 2019 حق نشر عکس EPA

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه با هدف تقویت روابط با کشوری که خواستار پیوستن به اتحادیه اروپاست، در راس یک هیات عالی رتبه وارد صربستان خواهد شد.

آقای پوتین پیش از سفر به بلگراد بعضی کشورهای غربی را به "بی ثبات کردن" منطقه بالکان متهم کرد.

تدابیر امنیتی در پایتخت صربستان شدید خواهد بود. جت های میگ هواپیمای حامل هیات روسی را اسکورت خواهند کرد و هفت هزار مامور پلیس در شهر مستقر شده اند.

از ساکنان شهر خواسته شده هنگام عبور کاروان آقای پوتین از خیابان های پایتخت برای تماشا به بالکن ها نروند.

این تدابیر در پی اعتراض مخالفان در هفته های اخیرا علیه الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، و حزب حاکم اس ان اس صورت می گیرد. معترضان او را به سرکوب آزادی رسانه ها و حمله به مخالفان متهم کرده اند.

علیرغم این تدابیر شدید، گزارش می شود قرار است ده ها هزار نفر برای استقبال از آقای پوتین هنگام بازدید او از کلیسای سن ساوا، که بزرگترین کلیسای ارتدکس در صربستان است، تجمع کنند.

هرچند صربستان نامزد پیوستن به اتحادیه اروپاست، اما از متحدان نزدیک مسکوست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ملاقات پوتین با ووچیچ - نخست وزیر وقت - در سال ۲۰۱۷

پوتین چه گفت

آقای پوتین "آمریکا و بعضی دیگر از کشورهای غربی" را به تلاش برای سلطه جویی بر بالکان از طریق جذب مونته نگرو در ناتو و تلاش برای آوردن مقدونیه به پیمان آتلانتیک شمالی متهم کرد.

رئیس جمهور روسیه پیش از این سفر بر روابط تاریخی دو کشور تاکید کرد. گزارش ها حاکیست که دو کشور قرار است ۲۱ توافق از جمله در امور انرژی و دفاعی امضا کنند.

رئیس جمهور صربستان مشتاق است از روسیه گاز وارد کند که مایل است از طریق خط لوله "ترک استریم" روسیه از بستر دریای سیاه باشد.

آقای پوتین همچنین قول داد همکاری نظامی و فنی با صربستان را تقویت کند.

موضوعات مرتبط