سای دانگجی، سلطان ماده‌مخدر شیشه چین اعدام شد

در جریان یورش ۳ هزار مامور به روستای بوشه حدود ۳ تن متامفتامین کشف و ضبط شد حق نشر عکس Reuters
Image caption در جریان یورش ۳ هزار مامور به روستای بوشه حدود ۳ تن متامفتامین کشف و ضبط شد

سای دانگجی، رهبر سابق حزب کمونیست در یکی از روستاهای چین که به سلطان تولید و قاچاق متامفتامین شهرت یافته بود اعدام شده است.

رسانه‌های چین او را "پدرخوانده روستای بوشه" می‌خواندند؛ کسی که همزمان با به کارگیری ۲۰ درصد از مردم روستایی در جنوب چین در شبکه خود، از آنها حمایت هم می‌کرد.

روستای بوشه در جنوب چین و در استان گوانگ‌دانگ واقع شده و تا پیش از یورش پلیس در سال ۲۰۱۳، گزارش شده بود که این روستا مبدا تولید و قاچاق یک سوم ماده شیشه (متامفتامین) چین است.

سای دانگجی بالاترین مقام دولتی در این منطقه بود و از سال ۲۰۱۳ و پس از یورش بزرگ پلیس در زندان بود.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Science Faction
Image caption کریستال‌مث که نام خیابانی ماده شیمیایی متامفتامین است در دو دهه گذشته به یکی از الگوهای اصلی مصرف مواد اعتیادآور جهان بدل شده

در سال ۲۰۱۳، گردانی متشکل از ۳۰۰۰ سرباز و نیروی پلیس به روستای بوشه حمله کردند و علاوه بر کشف ۳۰۰۰ کیلوگرم شیشه، ۱۸۰ کیلوگرم هم موادمخدر در آنجا پیدا کردند.

پلیس همچنین گزارش کرد در جریان این عملیات ۵۰۰ کیلوگرم ماده کتامین کشف کرده است. کتامین یک مسکن قوی شیمیایی است که از آن برای بیهوشی و کنترل دردهای شدید و مزمن استفاده می‌شود.

دادگاه در سال ۲۰۱۶ آقای سای را به جرم تولید و قاچاق موادمخدر و همچنین حمایت از مجرمان گناهکار شناخت و به مجازات اعدام محکوم کرد.