در واکنش به نامه نانسی پلوسی: ترامپ پرواز رئیس مجلس نمایندگان را لغو کرد

بسیاری تنش میان آقای ترامپ و خانم پلوسی را "زورآزمایی ابتدای راه" پس از به اکثریت رسیدن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان می‌دانند حق نشر عکس Reuters/AFP
Image caption بسیاری تنش میان آقای ترامپ و خانم پلوسی را "زورآزمایی ابتدای راه" پس از به اکثریت رسیدن دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان می‌دانند

در حالی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چند نفر از دیگر اعضای کنگره آمریکا آماده سوارشدن بر هواپیما بودند تا در قالب هیاتی به بلژیکو افغانستان سفر کنند، دونالد ترامپ با دستوری پرواز هواپیمای نظامی آنها را به دلیل ادامه تعطیلی دولت لغو کرد.

اگر چه در نامه‌ای که آقای ترامپ برای خانم پلوسی نوشته اشاره‌ای به نامه دیروز رئیس مجلس نمایندگان برای لغو سخنرانی سالانه آقای ترامپ در کنگره نشده اما در واشنگتن همگان این اقدام رئیس جمهوری آمریکا به تلافی آن نامه خانم پلوسی ارزیابی کردند.

آقای ترامپ در نامه روز پنجشنبه (۱۷ ژانویه) نوشته: "مطمئنم که شما هم با تصمیم من برای به تاخیر انداختن این سفر موافقید و آن را مناسب خواهید دانست... همزمان من فکر می‌کنم بهتر است در این روزها (ادامه تعطیلی دولت) شما در واشنگتن بمانید و با من بر سر چگونگی تامین امنیت مرز و بازگشایی دولت مذاکره کنید."

در ادامه این نامه هم آقای ترامپ نوشته: "البته اگر بخواهید از هواپیمای مسافری معمولی برای این سفر استفاده کنید، کاملا مختارید."

این نامه ۲۴ ساعت پس از آن میان آقای ترامپ و خانم پلوسی ردو بدل شد که روز گذشته درخواست نانسی پلوسی برای به تعویق انداختن سخنرانی سالانه آقای ترامپ در کنگره در صدر اخبار آمریکا قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید: رئیس مجلس نمایندگان از ترامپ خواست به کنگره نرود

در آن نامه رئیس دموکرات مجلس نمایندگان نوشته بود با توجه به ادامه تعطیلی دولت و مشکلات بر سر تامین امنیت سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری در کنگره، این سخنرانی به زمان دیگری موکول شود و یا آقای ترامپ متن کتبی سخنرانی خود را به کنگره بفرستد و شخصا به آنجا نرود.

خانم پلوسی حتی پیشنهاد داده بود که آقای ترامپ از داخل اتاق کار خود در کاخ‌سفید برابر دوربین‌های تلویزیونی نطق سالانه خود را ایراد کند؛ توصیه‌ای طنزآلود که می‌تواند کنایه خانم پلوسی به تمایل آشکار آقای ترامپ برای قرار گرفتن در کانون خبرها ارزیابی شود.

حالا آقای ترامپ که دیروز واکنش مستقیمی به نامه خانم پلوسی نشان نداده بود با لغو پرواز این هیات کنگره، آن هم در آخرین دقایق پیش از پرواز، پاسخی طعنه‌آمیز به خانم پلوسی داده و در نامه خود از این سفر تحت عنوان یک "سفر تبلیغاتی و روابط عمومی" یاد کرده است.

این دو نامه طعنه‌آمیز در حالی میان رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس نمایندگان رد و بدل شده که تعطیلی دولت فدرال وارد بیست و هفتمین روز خود شده و هنوز هم هیچ نشانه‌ای از تمایل دو طرف برای توافق بر سر لایحه بودجه دیده نمی‌شود.

آقای ترامپ در لایحه تقدیمی خود ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث دیوار مکزیک درخواست کرده اما رهبران دموکرات ها در کنگره که حالا اکثریت مجلس نمایندگان را هم در دست دارند می گویند حاضر به تصویب این بودجه نیستند اما می توانند بقیه مفاد لایحه بودجه را تصویب کنند تا حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت به سر کارهای خود بازگردند و بعد بر سر بودجه وزارت امنیت داخلی و مرزبانی با کاخ‌سفید مذاکره کنند.

بنابر گزارش شبکه خبری فاکس‌نیوز، آقای ترامپ دستور لغو این پرواز را تنها حدود نیم ساعت پیش به هوا برخاستن هواپیما صادر کرده است.

این هیات از نمایندگان کنگره قرار بود عصر امروز (پنجشنبه) واشنگتن را به مقصد بروکسل، قاهره و سپس پایگاهی در افغانستان ترک کنند.

به همین علت هم برخی از فاش کردن خبر سفر رئیس مجلس نمایندگان به منطقه جنگی (افغانستان) از سوی دونالد ترامپ انتقاد کرده‌اند چرا که خانم پلوسی پس از دونالد ترامپ و معاونش مایک پنس، سومین فرد قدرتمند در ارکان حکومتی ایالات متحده محسوب می‌شود و سفر او به افغانستان باید طی بالاترین تدابیر امنیتی صورت می‌گرفت.

احتمالا به همین علت بود که خبر این سفر تا پیش از علنی شدن نامه امروز آقای ترامپ رسانه‌ای نشده بود.

نامه آقای ترامپ را هم ساعتی پیش سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کرد.

مقام‌های کاخ‌سفید می‌گویند از آنجا که از یک هواپیمای نظامی برای سفر خانم پلوسی و هیات همراه استفاده شده بود، آقای ترامپ با استفاده از مقام فرماندهی کل قوای خود توانسته دستور لغو این پرواز را صادر کند.

در همین حال استنلی هویر، از رهبران دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان این رفتار آقای ترامپ را "نازل" خوانده و گفته چنین حرکاتی "شان رئیس‌جمهوری را پایین" می‌آورد.

آن‌طور که فاکس‌نیوز گزارش کرده حتی اعضای هیات همراه خانم پلوسی سوار بر اتوبوس ویژه انتقال آنها به فرودگاه بوده اند که دستور لغو این پرواز از سوی آقای ترامپ صادر شده است.

همزمان، سارا سندرز از لغو سفر هیات عالی رتبه آمریکا به اجلاس اقتصادی داووس در سویس خبر داده است. وزیران خارجه و دارایی در این هیات حضور داشتند.

امروز صبح و پیش از این رویداد خانم پلوسی در ادامه اصرارش برای لغو سخنرانی سالانه آقای ترامپ در کنگره گفته بود راضی نیست که افسران سرویس مخفی و ماموران امنیتی بدون حقوق برای این مراسم احضار شوند.

"شاید برای او (دونالد ترامپ) اشکالی نداشته باشد که مردم را بدون حقوق سر کار بکشد... اما من این طور فکر نمی‌کنم."

این اظهارات خانم پلوسی در حقیقت پاسخی به تنها واکنش رسمی از سوی دولت به نامه دیروز او بود که طی آن کریستین نلسون، وزیر امنیت داخلی در توییتر نوشته بود: "همه افسران اف‌بی‌آی و ماموران سرویس مخفی (با وجود ادامه تعطیلی دولت و دریافت نکردن حقوق ژانویه) آماده تامین کامل امنیت مراسم سخنرانی رئیس‌جمهوری در کنگره هستند."

دفتر خانم پلوسی هنوز به نامه امروز آقای ترامپ واکنشی نشان نداده است و آقای ترامپ هم هنوز واکنش مستقیمی به درخواست تعویق سخنرانی سالانه اش در کنگره نشان نداده است.

همزمان با نزدیک شدن ادامه تعطیلی دولت فدرال به رکورد یک ماه، نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت آقای ترامپ در میان مردم این کشور حکایت دارند به طوری که بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی انجام شده از سوی شبکه ملی رادیوهای آمریکا (ان‌پی‌آر) آقای ترامپ را مقصر در بن‌بست ماندن مذاکرات برای بازگشایی دولت معرفی کرده‌اند.

اخبار مرتبط