بازرس ویژه گزارش بازفید از ادعای کوهن علیه ترامپ را رد کرد

مایکل کوهن ماه گذشته در نیویورک مجرم شناخته شده و به ۳۶ ماه زندان محکوم شد حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل کوهن ماه گذشته در نیویورک مجرم شناخته شده و به تحمل ۳۶ ماه زندان محکوم شد

دفتر بازرس ویژه، رابرت مولر، گزارش وبسایت خبری بازفید مبنی بر توصیه دونالد ترامپ به وکیل و کارچاق‌کن سابقش برای دروغ گفتن به کنگره را "نادرست خوانده" است. همزمان آقای ترامپ گفته مایکل کوهن برای کم کردن از مجازات زندان "دروغ‌" می‌گوید.

دفتر بازرس مولر که مدیریت تحقیقات ترامپ-روسیه را بر عهده دارد با صدور بیانیه‌ای گفته آنچه در گزارش وبسایت بازفید آمده "درست نیست".

بیشتر بخوانید

وکیل سابق ترامپ 'به دستور او به کنگره دروغ گفت'

در همین حال، بن اسمیت، سردبیر بازفید در واکنش به اطلاعیه دفتر بازرس مولر گفته بازفید به صحت و درستی گزارش خود اطمینان دارد و پشت ادعاهای طرح شده در گزارش ایستاده است.

بازفید گزارش کرده مایکل کوهن به بازرسان گفته این دونالد ترامپ بوده که او را مجبور کرده درباره طرح احداث برج ترامپ در مسکو و آغاز و پایان این مذاکرات به کنگره دروغ بگوید.

انتشار این گزارش روز جمعه دموکرات‌های کنگره آمریکا را وادار به واکنش کرد به طوری که گفتند درباره صحت و سقم آن تحقیق خواهند کرد.

دفتر بازرس مولر چه چیزی را تکذیب کرده؟

در بیانیه دفتر بازرس ویژه آمده: "توصیف بازفید از اظهاراتی که به دفتر بازرس ویژه نسبت داده شده و همچنین روایتی که از مدارک و شهادت مایکل کوهن به بازرسان این تحقیقات نقل شده درست نیست".

دفتر بازرس ویژه به ندرت بیانیه‌ای صادر می‌کند و در ۲۰ ماه گذشته به ندرت به درخواست‌های رسانه‌ها پاسخ داده است.

با وجود این، در بیانیه دفتر بازرس ویژه مشخص نشده که دقیقا کدام بخش از گزارش بازفید "درست نیست".

تیم تحت نظر بازرس ویژه، رابرت مولر، بروی رابطه ادعایی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ تحقیق می‌کند و همزمان به دنبال کشف حقیقت در این باره است که آیا رییس‌جمهور آمریکا با اخراج جیمز کومی، رییس سابق اف‌بی‌آی، قصد مداخله در رویه قضایی را داشته یا خیر.

اخبار مرتبط

وبسایت خبری بازفید در گزارش خود که مدعی است بر اساس اظهارات دو نفر از بازجویان پرونده مایکل کوهن تهیه شده، آورده که وکیل سابق آقای ترامپ در شهادت خود برابر نمایندگان کنگره آمریکا تاریخ مذاکرات میان بنگاه اقتصادی دونالد ترامپ با کرملین برای گرفتن مجوز احداث برج ترامپ در مسکو را به دروغ سپتامبر ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۶ ذکر کرده در حالی که مایکل کوهن حالا به بازپرسان گفته که این مذاکرات حتی پس از آغاز کارزار انتخاباتی آقای ترامپ تا ماه ژوئن ۲۰۱۶ هم ادامه داشته است.

در این گزارش همچنین آمده که مایکل کوهن مدعی است او به دستور دونالد ترامپ ناچار شده که به کنگره دروغ بگوید تا از این طریق "بر دخالت آقای ترامپ در این مذاکرات با مسکو را سرپوش بگذارد".

قبل از گزارش بازفید هم بازرس مولر نمایان کرده بود که مایکل کوهن پیرامون تاریخ به پایان رسیدن طرح احداث برج ترامپ در مسکو دروغ گفته است.

این تاریخ از آنجا اهمیت دارد که آقای ترامپ را متهم می‌کند در حالی که برای رسیدن به پست رئیس‌جمهوری رقابت می‌کرده با کرملین مشغول مذاکرات تجاری بوده است.

و اتهام مهم‌تر این که بنابر ادعاهای طرح شده در گزارش بازفید آقای ترامپ با دستور به وکیل خود برای دروغ گفتن به کنگره مرتکب جرم شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ویلیام بار، نامزد تصدی دادستانی کل گفته معتقد است تحقیقات بازرس مولر باید ادامه یابد

در این گزارش همچنین از طرف مایکل کوهن نقل شده که آقای ترامپ او را موظف کرده بوده مقدمات دیدار او با ولادیمیر پوتین را فراهم کند.

مایکل کوهن ماه دسامبر گذشته در دادگاه به علت دروغ گویی به اف‌بی‌آی و شهادت دروغ در کنگره مجرم شناخته شد و به تحمل ۳۶ ماه زندان محکوم شد.

او در دادگاه گفت که نقطه ضعف خود را "وفاداری کورکورانه به دونالد ترامپ می داند" کسی که به گفته او "مقاصد پلیدی" داشته که آقای کوهن "ناچار به لاپوشانی" آنها شده است.