پیشنهاد 'مصالحه' ترامپ برای پایان تعطیلی بخشی از دولت

نانسی پلسی که ریاست مجلس نمایندگان را برعهده دارد ساخت دیوار مرزی مورد نظر آقای ترامپ را غیراخلاقی می داند حق نشر عکس Getty Images
Image caption نانسی پلسی که ریاست مجلس نمایندگان را برعهده دارد ساخت دیوار مرزی مورد نظر آقای ترامپ را غیراخلاقی می داند

رهبران دموکرات ها در کنگره آمریکا پیشنهاد تازه دونالد ترامپ برای پایان دادن به تعطیلی بخش هایی از دولت وی را رد کرده اند.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه (۱۹ ژانویه) طی نطقی در کاخ سفید پیشنهاد کرد که در ازای اعطای حمایت های قانونی موقت به دو گروه مشخص از مهاجران غیرمجاز، دموکرات ها با تامین بودجه پنج میلیارد و هفتصد میلیون دلاری دیوار مرزی مکزیک موافقت کنند.

اختلاف بر سر تامین بودجه دیوار مذکور - که یکی از وعده های انتخاباتی مهم آقای ترامپ است - از یک ماه پیش یک چهارم دولت فدرال (حدود ۸۰۰ هزار کارمند) را تحت تاثیر قرار داده است؛ به این ترتیب، هزاران کارمند امنیت فردوگاه‌ها، زندانبان‌ها و ماموران پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) ناچار به ادامه کار بدون مزد شده یا به مرخصی اجباری فرستاده شده اند.

پیش از نطق آقای ترامپ، نانسی پلوسی، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا را "غیرقابل قبول" دانست و گفت که این طرح در صحن مجالس نمایندگان و سنا رای نخواهد آورد.

برخی چهره های به شدت محافظه کار از جمله آن کولتر نیز پیشنهاد آقای ترامپ را اعطای "عفو" به مهاجران غیرمجاز خواندند و از آن انتقاد کردند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد داد که دو برنامه فدرال برای ممانعت از اخراج مهاجران غیرمجاز را سه سال تمدید بکند. برنامه اول تحت عنوان "وضعیت محافظت شده موقت" (تی پی اس) مانع از اخراج مهاجران غیرمجاز از کشورهایی نظیر سودان، هائیتی، السالوادور و نیکاراگوئه می شود که دچار جنگ یا فاجعه انسانی بوده اند. برنامه دوم معروف به داکا - که در سال ۲۰۱۲ میلادی توسط باراک اوباما رئیس جمهوری سابق اعلام شد - شامل حدود ۷۰۰ هزار مهاجر جوان عمدتا لاتین تباریست که والدینشان در کودکی آنها را به طور غیرمجاز به ایالات متحده آورده اند.

دونالد ترامپ در گذشته برای برچیده شدن هر دو برنامه دستور صادر کرده است اما در پی شکایت برخی ایالت ها و سازمان های مدنی، دادگاه های فدرال فعلا مانع از اجرای دستور رئیس جمهوری شده اند.

نانسی پلوسی هفته گذشته از دونالد ترامپ خواست که با توجه به ادامه تعطیلی دولت و مشکلات بر سر تامین امنیت سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری در کنگره در روز ۲۹ ژانویه، این جلسه به زمان دیگری موکول شود یا آقای ترامپ متن کتبی سخنرانی خود را به کنگره بفرستد و شخصا به آنجا نرود.

این سخنرانی که به طور سنتی از اکثر شبکه‌های تلویزیونی آمریکا به صورت زنده پخش می‌شود یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های سالانه روسای جمهوری محسوب می‌شود و اغلب از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی است.

دونالد ترامپ هم در واکنش سفر نانسی پلوسی و شماری از نمایندگان کنگره به بلژیک و افغانستان را با لغو پرواز هواپیمای نظامی آنها، برهم زد.

بیشتر بخوانید:

بخش‌هایی از دولت آمریکا از جمله وزارت امنیت داخلی و پلیس سرویس مخفی این کشور از زمان آغاز تعطیلی دولت (۲۲ دسامبر) به کارمندان خود حقوق نداده‌اند.

این تعطیلی که حالا به رکورد تاریخی یک ماه نزدیک می‌شود بر سر بودجه درخواستی آقای ترامپ برای احداث دیوار مرزی آغاز شده است.

رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواسته ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک در اختیار او قرار دهد و تاکید کرده که هیچ لایحه بودجه‌ای که در آن به این خواسته توجه نشده باشد را امضاء نخواهد کرد.

دموکرات‌ها می‌گویند احداث دیوار فیزیکی در مرز را غیرضروری و خلاف "ارزش‌های آمریکایی" می‌دانند اما حاضرند بقیه مفاد بودجه دولت را تصویب کنند تا حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت به سر کار بازگردند و پس از آن با جمهوری‌خواهان بر سر بودجه وزارت امنیت داخلی و مرزبانی مذاکره کنند.