انفجار مرگبار در دو کشتی باری در دریای سیاه

Smoke rises from a fire at a ship in the Kerch Strait near Crimea, 21 January 2019 حق نشر عکس Reuters

به گفته مقام ها حداقل ۱۱ نفر در آتش سوزی در دو کشتی باری که با پرچم تانزانیا در نزدیکی تنگه کرچ در دریای سیاه حرکت می کردند کشته شده اند. ظاهرا این حادثه زمانی اتفاق افتاد که انتقال سوخت از یک کشتی به کشتی دیگر در جریان بود.

ماموران امداد از روسیه برای رسیدن به ملوان هایی تلاش می کنند که از عرشه این دو کشتی پایین پریدند. تاکنون ۱۴ نفر نجات داده شده اند.

یکی از دو کشتی تانکر حامل گاز است و بنابه گزارش ها آتش سوزی ناشی از یک انفجار بود که کشتی دیگر را هم به آتش کشید.

نام این کشتی ها کاندی با ۱۷ خدمه اهل ترکیه و هند و مایسترو با ۱۴ ملوان اعلام شده است.

الکسی کراوچنکو، سخنگوی سازمان دریانوردی روسیه، گفت که آتش سوزی زمانی شروع شد که یک کشتی درحال انتقال سوخت به کشتی دیگر بود.

آقای کراوچنکو بعدا به خبرگزاری فرانسه گفت که امدادگران سه نفر دیگر را درحال تقلا در آب دیده اند که به گفته او احتمالا غرق شده اند.

حق نشر عکس NTV

این سازمان پیشتر گفت که "ناخدای هیچ یک از دو کشتی پیامی" ارسال نکرده بود.

مقام ها در شهر کرچ واقع در کریمه اکنون برای انتقال اجساد قربانیان آماده می شوند.

به گفته مقام کشتی ها در حال حرکت در آب های "بی طرف" در دریای سیاه بودند که حادثه اتفاق افتاد.

تنگه کرچ از کانون های تنش میان روسیه و اوکراین است.

در ماه نوامبر گاردهای مرزی روسیه سه قایق نیروی دریایی اوکراین را در نزدیکی این تنگه باریک - که دریای سیاه را به دریای آزوف وصل می کند - ضبط کردند.

دادگاهی در روسیه دوره بازداشت ۲۴ ملوان اوکراینی که در آن حادثه دستگیر شدند را برای سه ماه تمدید کرده است. آنها متهم به ورود غیرقانونی به سرزمین روسیه هستند.

اوکراین اقدام روسیه را محکوم کرد و این مساله را که قایق هایش قوانین ناوبری در ناحیه را نقض کرده اند انکار کرد. این تنگه در کنار شبه جزیره کریمه قرار دارد که روسیه در سال ۲۰۱۴ به خاک خود منضم کرد.

موضوعات مرتبط