خشم فرانسه از اظهارات وزیر ایتالیایی درباره آفریقا

لوئیجی دی مایو فرانسه را به دامن زدن به بحران عبور مهاجران از مدیترانه برای رسیدن به اروپا متهم کرد حق نشر عکس EPA
Image caption لوئیجی دی مایو فرانسه را به دامن زدن به بحران عبور مهاجران از مدیترانه برای رسیدن به اروپا متهم کرد

بعد از اظهارات معاون نخست وزیر ایتالیا که فرانسه را به استثمار آفریقا و دامن زدن به مهاجرت از این قاره متهم می‌کرد، فرانسه سفیر ایتالیا را احضار کرده است.

لوئیجی دی مایو روز یکشنبه از اتحادیه اروپا خواست تحریم هایی در ارتباط با سیاست های فرانسه در آفریقا اعمال کند.

او گفت که فرانسه "هرگز از استعمار ده ها کشور آفریقایی دست نکشیده."

ایتالیا و فرانسه قبلا در مورد مسائل مربوط به مهاجرت وارد بحث و جدل شده اند. ایتالیا مقصد ده ها هزار پناهجویی است که به دنبال یک زندگی تازه در اروپا هستند.

سال پیش فرانسه از ایتالیا انتقاد کرد که چرا اجازه پهلوگیری قایق های حامل مهاجران نجات یافته در مدیترانه را نمی دهد. مقام های ایتالیایی در پاسخ فرانسه را به عدم پذیرش پناهجویان متهم کردند.

آقای دی مایو رهبر "جنبش پنج ستاره" است که با حزب راست افراطی "لیگ" ائتلاف حاکم بر ایتالیا را تشکیل می دهند. او که همچنین وزیر کار و اقتصاد است در جریان بازدیدی از مرکز ایتالیا صحبت می کرد.

سازمان ملل پیشتر در روز ۱۹ ژانویه خبر داد که احتمال غرق شدن حدود ۱۷۰ مهاجر که سرنشین دو قایق بودند وجود دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption گزارش می شود که در ۱۶ روز نخست سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۲۰۰ مهاجر وارد اروپا شده اند

آقای دی مایو گفت: "اتحادیه اروپا باید فرانسه و همه کشورهای مثل آن که آفریقا را دچار فقر می کنند و باعث می شوند این مردم آنجا را ترک کند تحریم کند، چون آفریقایی ها باید در آفریقا باشند، نه در اعماق مدیترانه."

"اگر مردم امروز درحال ترک آنجا هستند به خاطر کشورهای اروپایی، و در صدر آنها فرانسه است، که هرگز از استعمار ده ها کشور آفریقایی دست نکشیده اند."

او گفت که اگر به خاطر آفریقا نبود، فرانسه از نظر بزرگی اقتصاد در رتبه پانزدهم قرار می گرفت، نه شش کشور اول جهان.

تریزا کاستالدو، سفیر ایتالیا در فرانسه، روز دوشنبه در پاریس به وزارت خارجه فراخوانده شد.

به گزارش خبرگزاری ایتالیایی انسا، منابع دیپلماتیک فرانسه اظهارات آقای دی مایو را "خصمانه و با توجه به شراکت میان فرانسه و ایتالیا در اتحادیه اروپا بی دلیل" خواندند.

با این حال آقای دی مایو در روز دوشنبه ابراز پشیمانی نکرد.

او فرانسه را به سوءاستفاده از اقتصاد کشورهایی اروپایی که از فرانک سی اف ای استفاده می کنند متهم کرد. این یک واحد پولی به جا مانده از دوران استعمار است که وزارت دارایی فرانسه حامی آن است.

او گفت: "فرانسه یکی از آن کشورهایی است که با چاپ پول برای ۱۴ کشور آفریقایی مانع توسعه اقتصادی آنها می شود و به این واقعیت دامن می زند که پناهجویانی آنجا را ترک می کنند، کسانی که در دریا می میرند یا به سواحل ما می رسند."

"اگر اروپا می خواهد شجاع باشد، باید جسارت رو در رو شدن با مساله رفع استعمار از آفریقا را داشته باشد."

فرانسه می گوید که فرانک سی اف ای ضامن ثبات مالی است اما سایرین از آن به عنوان یکی از یادگارهای دوران استعمار انتقاد کرده اند.

بیشتر بخوانید: