ده‌ها شخصیت‌ دیپلماتیک و علمی جهان از چین خواستند دو شهروند کانادایی را آزاد کند

مایکل کووریگ، دیپلمات کانادایی (سمت راست) و مایکل اسپاوور در چین بازداشت شدند حق نشر عکس AFP
Image caption مایکل کووریگ، دیپلمات کانادایی (سمت راست) و مایکل اسپاوور در چین بازداشت شدند

جمعی از شخصیت‌های دیپلماتیک و دانشگاهی جهان در نامه‌ای به خواستار آزادی شهروندان بازداشتی کانادایی در چین شده‌اند. نخست وزیر کانادا از ارسال این نامه قدردانی کرده است.

در نامه سرگشاده یکصد و چهل و سه تن از دیپلمات‌های سابق و دانشگاهیان از نوزده کشور جهان که خطاب به شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین فرستاده شده، این اتهام که مایکل کووریک، دیپلمات سابق، و مایکل اسپاور، بازرگان کانادایی، "امنیت جمهوری خلق چین را به مخاطره انداخته‌اند" مردود اعلام و از او خواسته شده است تا دستور آزادی آنان را صادر کند. در چین، اصطلاح تهدید امنیت امنیت ملی معمولا به معنی جاسوسی برای قدرت‌های خارجی به کار می‌رود.

آقایان کووریک واسپاوور ماه گذشته در چین بازداشت شدند و هنوز در آن کشور زندانی هستند. به گفته مقامات کانادایی، دولت چین به تلافی بازداشت منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت چینی هواوی توسط مقامات قضایی کانادا، این دو شهروند کانادایی را بازداشت و زندانی کرده است.

خانم منگ به درخواست دولت ایالات متحده و در ارتباط با پرونده اتهامی در مورد نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران ۱۱ ماه دسامبر در ونکوور،کانادا، بازداشت شد. او با قرار وثیقه‌ای ۱۰ میلیون دلاری آزاد شده و قرار است دادگاه رسیدگی به درخواست استرداد او روز ٦ فوریه برگزار شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت آمریکا خواستار استرداد وانژو منگ در ارتباط با تقض قوانین تحریم ایران شده است

مقامات کانادایی معتقدند که دولت چین به منظور تحت فشار قراردادن این کشور برای خودداری از استرداد منگ وانژو به آمریکا به بازداشت شهروندان کانادایی و ایراد اتهامات غیرعادی به آنان مبادرت کرده است.

نویسندگان نامه سرگشاده خطاب به رئیس جمهوری چین گفته‌اند که آقایان کووریگ و اسپاوور همواره برای گسترش آگاهی بیشتر جهانیان از چین و گسترش روابط بین‌المللی این کشور تلاش کرده‌اند و بازداشت آنان این پیام را به جهانیان خواهد فرستاد که اقدامات سازنده در کمک به چین خطرناک و نادرست است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فروشگاه کالاهای هواوی در آمریکا - ایالات متحده خواستار تحقیقات از مدیر ارشد مالی هواوی در ارتباط با پرونده نقض تحریم علیه ایران است

در میان امضا کنندگان این نامه اسامی کسانی مانند فرد بیلد، جوزف کارون، ارل دریک، دیوید مولرونی، جی سن-ژاک و رابرت رایت، سفیران پیشین کانادا در چین، گری لاک و وینستون لرد، سفیران سابق آمریکا در آن کشور و کریس پاتن، آخرین فرماندار هنگ کنگ قبل از بازگشت این سرزمین به چین هم دیده می‌شود.

شماری از پژوهشگران و چین-شناسان برجسته جهان نیز با امضای این نامه، از درخواست آزادی فوری دو شهروند کانادایی حمایت کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات طرفداران منگ خارج از دادگاه ونکوور - دادگاه با آزادی منگ به قید وثیقه تا زمان رسیدگی به درخواست استرداد موافقت کرد

در این نامه آمده است که "ما کسانی که در اشتیاق کووریگ و سپاوور برای کمک به چین سهیم بوده‌ایم حالا احساس می‌کنیم که از این پس باید در مورد سفر به چین و فعالیت در آن کشور و حتی برقراری ارتباط با همکاران چینی خود جانب احتیاط را حفظ کنیم مبادا به همین سرنوشت دچار شویم."

امضاکنندگان افزوده‌اند: "چنین تغییری به معنی تماس کمتر و بی‌اعتمادی بیشتر است و قطعا به تلاش‌های ما برای مدیریت سوء تفاهمات و یافتن زمینه‌های مشترک آسیب فراوان خواهد زد و نتیجه آن، زیانی است که به چین و بقیه جهان وارد خواهد آمد."

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از امضاکنندگان این نامه تشکر و ابراز امیدواری کرده است که مقامات چینی به شکلی منطقی با موضوع بازداشت منگ وانژو برخورد کنند. مقامات کانادایی پیش از این بازداشت افراد برای وارد کردن فشار بر یک دولت دیگر را مصداق اقدام به گروگانگیری و مغایر معیارهای رفتار متمدن معرفی کرده و با موقعیت چین به عنوان یک قدرت مسئول جهانی در تضاد دانسته‌اند.

ر

مطالب مرتبط