پیروزی ترامپ در دیوان عالی: تراجنسیتی‌ها نمی‌توانند ارتشی شوند

در یک سال گذشته بارها گروه‌های حامی حقوق اقلیت‌های جنسی علیه این دستور آقای ترامپ تجمع کرده‌اند حق نشر عکس Pacific Press via Getty Images
Image caption در یک سال گذشته بارها گروه‌های حامی حقوق اقلیت‌های جنسی علیه این دستور آقای ترامپ تجمع کرده‌اند

دادگاه عالی آمریکا که بالاترین مرجع قضایی در این کشور است با صدور رایی به نفع دولت آمریکا، اجرایی شدن حکم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، مبنی بر ممنوعیت استخدام و فعالیت ارتشی برای دگرباشانی که تغییرجنسیت داده‌اند را بلامانع دانسته است.

۹ قاضی دیوان عالی روز سه‌شنبه (۲۲ ژانویه) بر سر این موضوع به رای نشستند و در نهایت ۵ قاضی محافظه‌کار توانستند بر مخالفت ۴ قاضی لیبرال‌تر فائق آیند؛ بدین ترتیب، فعلا کاخ‌سفید و پنتاگون اجازه می‌یابند تا هنگام تکمیل شدن روند قضایی این پرونده در دادگاهای فدرال از استخدام تراجنسیتی‌ها و حتی فعالیت ارتشی‌های فعلی جلوگیری کنند.

بنابر این حکم که در زمان امضای آن از سوی دونالد ترامپ به سرعت جنجالی شد و به در دادگاه‌های فدرال به چالش کشیده شد آن گروه از دگرباشان‌جنسی که برای تغییر جنسیت عمل جراحی انجام داده‌اند به دلایلی که آقای ترامپ "محدودیت‌های فیزیکی و هزینه‌های گزاف پزشکی" عنوان کرده از استخدام و ادامه فعالیت در ارتش منع می‌شوند.

این تصمیم را آقای ترامپ دو سال پیش ابتدا در توییتر اعلام کرد و ابتدا همه تراجنسیتی‌ها را از "استخدام یا ادامه فعالیت" در نیروهای نظامی کشور منع کرد اما جیمز متیس، وزیر دفاع وقت با اصلاح این حکم آن را محدود به تراجنسیتی‌هایی کرد که از ریخت جنسی خود ناراضی‌اند و یا آنهایی که هویت جنسی خود را بر خلاف ظاهرجنسی بیولوژیکی خود می‌دانند و خواستار عمل جراحی هستند.

اخبار مرتبط

دولت ترامپ دستورالعمل استفاده از توالت‌ برای تراجنس‌ها را لغو می‌کند

ارتش آمریکا محدودیت تراجنسیتی‌ها را 'لغو می‌کند'

ترامپ: تراجنسیتی‌ها نمی‌توانند به استخدام ارتش درآیند

در آن هنگام، ژنرال متیس گفت که با این اصلاحیه به صدها تراجنسیتی که هم اکنون ارتشی محسوب می‌شوند و می‌گویند با ریخت‌ و ظاهر جنسی خود "مشکلی ندارند" اجازه خواهد داد که به فعالیت در ارتش ادامه دهند.

بنابر داده‌های آماری وزارت دفاع آمریکا که موسسه غیردولتی پالم سنتر آنها را برررسی کرده هم اکنون ۸۹۸۰ تراجنسیتی تحت عنوان نیروی فعال (نه ذخیره) در استخدام ارتش شاغل هستند.

حکم آقای ترامپ، همچون بسیاری از احکامی که او در دو سال گذشته صادر کرده، در مقابل حکمی است که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق این کشور امضاء کرده بود و مطابق آن به تراجنسیتی‌ها حق داده بود که بدون نیاز به مخفی کردن باورجنسی خود در ارتش فعالیت کنند و همچنین پنتاگون را موظف کرده بود که در صورت نیاز همه هزینه‌های پزشکی جراحی تغییر جنسیت آنها را تقبل کند.

اگرچه حکم فعلی دیوان عالی به طور موقت و تا زمان تکمیل شده رویه قضایی در دادگاه‌های فدرال پایین‌تر معتبر است اما می‌تواند نخستین نشانه از برتری یافتن محافظه‌کاران در دیوان عالی ارزیابی شود؛ برتری که به ویژه با ورود دو قاضی محافظه‌کار در دو سال گذشته نمایان‌تر شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ در دوران انتخابات از جامعه دگرخواهان‌جنسی حمایت کرده بود اما حکم او بسیار همسو بر اصول کلاسیک جمهوری‌خواهان است

نیل گورسچ و برت کاوانا، دو قاضی هستند که آقای ترامپ در دو سال گذشته به مجلس سنا که اکثریتش با جمهوری‌خواهان است معرفی کرد و هر دو موفق شدند با کسب رای اعتماد بر کرسی مادام‌العمر قاضی القضاتی دیوان عالی بنشینند.

این دو قاضی نسبتا جوان که پیش از تایید بارها به علت اظهارات قبلی‌شان در زمینه سقط جنین، ازدواج همجنس‌گرایان و همچنین مصونیت قضایی رئیس‌جمهوری مورد انتقاد دموکرات‌ها قرار گرفته بودند، جایگزین دو قاضی لیبرال‌تر در دیوان عالی شدند؛ قاضی آنتونین اسکالیا که فوریه سال ۲۰۱۶ درگذشت و قاضی آنتونی کندی که سال گذشته (۲۰۱۸) کناره‌گیری کرد.

واکنش‌ها چه بوده؟

حکم امروز دیوان عالی خیلی زود با واکنش تند و گسترده در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

"شارلوت کلایمر، یکی از کهنه‌سربازان تراجنسیتی ارتش آمریکا در توییتر نوشته: "این حکم مبنی بر نفرت و ناشی از بزدلی است".

هرچند دیگران می‌گویند این حکم جدید فقط به آن معنی است که تراجنسیتی‌ها در ارتش باید "مانند دیگران یونیفورم بپوشند و آیین‌نامه‌های جنسی ارتش را رعایت" کنند.

کاملا هریس، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا که رسما اعلام کرده قصد نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را دارد خیلی زود در واکنش به این حکم آن را مورد انتقاد قرار داده و جمهوری‌خواهان و اصولگرایان را "پشت آن دانسته" است.

تامی بالدوین، دیگر سناتور دموکرات هم در اظهارتی مشابه خانم هریس، این حکم را نقد کرده است.