'چهار کشته' همزمان با آغاز تظاهرات بزرگ مخالفان در ونزوئلا

مخالفان انتظار دارند که امروز صدها هزار نفر به خیابان‌ها بیایند حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان انتظار دارند که امروز صدها هزار نفر به خیابان‌ها بیایند

گزارش‌ها از ونزوئلا حاکی از آنست که همزمان با آغاز تظاهرات سراسری مخالفان در کاراکاس و بقیه شهرها، دست‌کم چهار نفر کشته شده‌اند.

مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری، انتظار دارند امروز صدها هزار نفر از مردم به حمایت از آنها به خیابان‌ها بروند.

حوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی که دعوت‌کننده اصلی تظاهرات امروز بوده خواستار کناره‌گیری آقای مادورو از قدرت است.

دولت آمریکا هم از مخالفان حمایت کرده و پشتیبانی خود از آقای گوآیدو در جهت سرنگونی آقای مادورو را صراحتا نشان داده است.

تصاویر اولیه از تظاهرات امروز (چهارشنبه سوم بهمن - ۲۳ ژانویه) از رویارویی تظاهرات‌کنندگان با نیروهای امنیتی گارد ملی در مرکز کاراکاس، پایتخت حکایت دارد.

همزمان روزنامه تال‌کوآل از به خیابان آمدن حامیان دولت نیکلاس مادورو در "بسیاری از شهرها" خبر داده است.

در آمریکا، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری به صراحت از تظاهرات امروز مخالفان حمایت کرده است.

او در یادداشتی که امروز وال‌استریت ژورنال منتشر کرده، نوشته آمریکا "قویا از مجلس ملی و آقای گوآیدو (رئیس آن) حمایت می‌کند".

"نیکلاس مادورو مشروعیت قانونی برای در دست داشتن قدرت ندارد و باید برود."

در واکنش به این یادداشت، دلسی رودریگز، معاون ریاست‌جمهوری ونزوئلا ضمن محکوم کردن اظهارات همتای آمریکایی خود آن را مداخله‌جویانه ارزیابی کرده و بنابر گزارش‌ها در یک کنفرانس خبری خطاب به آقای پنس گفته: "یانکی (آمریکایی) برگرد خونه‌ات".

مخالفان دولت در نظر دارند با برگزاری تظاهرات سراسری امروز حمایت خود از حوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی، را نشان دهند تا به او برای پیشبرد راهکارش که تشکیل یک دولت انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات جدید است "مشروعیت" بخشند.

اما حزب چپ‌گرای حاکم با فراخواندن حامیان خود به خیابان‌ها و برگزاری تظاهرات موازی در حمایت از نیکلاس مادورو تلاش می‌کند نشان دهد مخالفان اکثریتی در میان کل جامعه ونزوئلا ندارند.

تظاهرات امروز تنها دو روز پس از شورش ۲۷ سرباز گارد ملی ونزوئلا برگزار می‌شود که با حرکت در خیابان‌های کاراکاس و اعلام قیام علیه دولت از مردم خواستند به آنها بپیوندند.

حق نشر عکس EPA
Image caption شورش دو روز پیش (۲۱ ژانویه) جمعی از سربازان گارد ملی خیلی زود به درگیری خیابانی میان مخالفان و نیروهای امنیتی کشیده شد

این در حالی است که دولت سربازان شورشی را "دزدان اسلحه" معرفی کرده و حرکت آنها را یک قیام در داخل گارد ملی ارزیابی نکرده است.

اما آقای گوآیدو وعده داده که به سربازانی که از خدمت به نیکلاس مادورو سرپیچی کنند عفو عمومی بدهد.

او گفته: "ما از شما (سربازان) نمی‌‎خواهیم که کودتا کنید. ما از شما نمی‌خواهیم که شلیک کنید، بلکه ما فقط از شما می‌خواهیم که به سوی ما تیراندازی نکنید."