ونزوئلا با آمریکا قطع رابطه کرد

مادورو حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای مادورو آمریکا را به تلاش برای کودتا متهم کرده است

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد کشورش روابط دیپلماتیک با آمریکا را قطع می‌کند. این تصمیم دقایقی پس از آن اعلام شد که دونالد ترامپ رسما اعلام کرد خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی را رهبر ونزوئلا می‌داند.

علاوه بر آمریکا کشورهای کانادا، برزیل، آرژانتین، کلمبیا و پرو هم آقای گوایدو را به عنوان رئیس جمهور مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخته اند.

آقای مادورو که روز چهارشنبه (۲۳ ژانویه - سوم بهمن) در میان جمع هوادارنش سخنرانی می‌کرد به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲ ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند.

آمریکا در پاسخ گفته که دولت آقای مادورو مشروعیت ندارد و نمی تواند روابط با آمریکا را قطع کند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای نوشت: "آمریکا روابط دیپلماتیک با ونزوئلا را حفظ خواهد کرد و روابط خود را از طریق رئیس جمهور موقت خوان گایدو انجام خواهد شد. آقای گوایدو از ما خواسته در ونزوئلا بمانیم."

آقای گوایدو روز چهارشنبه در جمع بزرگ مخالفان خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد.

آقای پومپئو همچنین گفت: "ایالات متحده رژیم مادورو را به عنوان دولت ونزوئلا به رسمیت نمی شناسد. به این ترتیب ایالات متحده فکر نمی کند نیکلاس مادورو رئیس جمهور سابق اختیار قانونی لازم برای قطع روابط دیپلماتیک را داشته باشد."

ساعتی پیش از این تصمیم نیکلاس مادورو، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده بود که خوان گوایدو، رئیس مجلس ملی که به رهبر جدید مخالفان دولت آقای مادورو تبدیل شده را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسد.

آقای ترامپ گفته اگر دولت ونزوئلا مخالفان را سرکوب کند، آمریکا حق استفاده از "همه گزینه‌های ممکن" را علیه آن محفوظ می‌داند.

آمریکا کمی پس از آن آقای گوایدو را به عنوان رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت که او در تجمع مخالفان دولت، خود را رئیس‌جمهور موقت خواند و به هوادارنش وعده داده که آماده بر عهده گرفتن امور دولت انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات جدید است.

حق نشر عکس EPA
Image caption خوان گایدو رهبر مخالفان در میان جمعیت بزرگ تظاهرکنندگان در روز چهارشنبه

امروز ده‌ها هزار نفر از مخالفان دولت در کاراکاس، پایتخت، و همچنین شهرهای دیگر، تظاهرات بزرگی برگزار کردند که گزارش‌ها حاکی از کشته شدن دست کم چهار نفر در مواجهه مخالفان با نیروهای امنیتی است.

اخبار مرتبط

پیش از سخنان آقای ترامپ هم مایک پنس، معاون او طی یادداشتی که در نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرده بود حمایت قاطع آمریکا از مخالفان و رهبری خوآن گوآیدو را اعلام کرده بود.

او در یادداشتی که امروز وال‌استریت ژورنال منتشر کرده، نوشته آمریکا "قویا از مجلس ملی و آقای گوآیدو (رئیس آن) حمایت می‌کند".

"نیکلاس مادورو مشروعیت قانونی برای در دست داشتن قدرت ندارد و باید برود."

در واکنش به این یادداشت، دلسی رودریگز، معاون ریاست‌جمهوری ونزوئلا ضمن محکوم کردن اظهارات همتای آمریکایی خود آن را مداخله‌جویانه ارزیابی کرده و بنابر گزارش‌ها در یک کنفرانس خبری خطاب به آقای پنس گفته: "یانکی (آمریکایی) برگرد خونه‌ات".

تظاهرات امروز تنها دو روز پس از شورش ۲۷ سرباز گارد ملی ونزوئلا برگزار می‌شود که با حرکت در خیابان‌های کاراکاس و اعلام قیام علیه دولت از مردم خواستند به آنها بپیوندند.

حق نشر عکس EPA
Image caption خوآن گوآیدو، رئیس جوان مجلس ملی گفته آمادگی رهبری دولت انتقالی تا زمان برگزاری انتخابات را دارد

این در حالی است که دولت سربازان شورشی را "دزدان اسلحه" معرفی کرده و حرکت آنها را یک قیام در داخل گارد ملی ارزیابی نکرده است.

اما آقای گوآیدو وعده داده که به سربازانی که از خدمت به نیکلاس مادورو سرپیچی کنند عفو عمومی بدهد.

او گفته: "ما از شما (سربازان) نمی‌‎خواهیم که کودتا کنید. ما از شما نمی‌خواهیم که شلیک کنید، بلکه ما فقط از شما می‌خواهیم که به سوی ما تیراندازی نکنید."

با وجود این ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا ساعتی پس از آن که آقای گوآیدو اعلام رهبری کرد در توییتر نوشت که ارتش ریاست‌جمهوری موقت او را نمی پذیرد.