دولت چین بازداشت نویسنده چینی-تبار استرالیایی را تایید کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption یانگ هنگجون در سفر به چین بازداشت شده است

دولت چین بازداشت یانگ هنگجون، نویسنده و از فعالان مدافع دموکراسی را که تابعیت استرالیایی دارد تایید کرده است.

روز پنجشنبه، ۴ بهمن (۲۴ ژانویه)، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که اداره امنیت پکن یانگ هنگجون را "تحت نظر" قرار داده زیرا آقای یانگ "مظنون به فعالیت‌های جنایی است که امنیت ملی چین را به مخاطره می‌اندازد." معمولا این اصطلاح برای اتهام جاسوسی به کار می‌رود.

یانگ هنگجون، که زمانی کارمند وزارت خارجه چین بود و در حال حاضر شهروند استرالیاست، اخیرا از آمریکا به شهر گونانگژو در چین سفر کرد و قرار بود روز شنبه با هواپیما این شهر را به مقصد شانگهای ترک کند اما این سفر انجام نگرفت.

مریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا که در حال حاضر برای دیداری رسمی به چین سفر کرده، گفته است که در ملاقات با مقامات چینی وضعیت آقای یانگ را مطرح خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که با او به شیوه‌ای شفاف و منصفانه رفتار خواهد شد.

وزیر خارجه استرالیا گفته است که معمولا اصطلاح "تحت نظر قرار گرفتن" در چین به معنی بازداشت خانگی است اما یانگ هنگجون در چین خانه ندارد و مشخص نیست که در چه محلی "تحت نظر" قرار گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یانگ یی و مریس پین، وزیران خارجه چین و استرالیا - پین گفته است که وضعیت یانگ هنگجون را با مقامات چینی مطرح خواهد کرد

زمانی از یانگ هنگجون به عنوان "بانفوذترین وبلاگ‌نویس" چین نام برده می‌شد. او در سال ۲۰۰۰ به تابعیت استرالیا در آمد اما در حال حاضر در دانشگاه کلمبیا در نیویورک مشغول تحقیق است.

انتقادهای او از تشکیلات سیاسی چین و حمایت از دموکراسی در گذشته هم بارها باعث برخورد سازمان‌های امنیتی چین با او شده است. او در سفر به چین در سال ۲۰۱۱ ناپدید و مدتی بعد پیدا شد اما گفت که این حادثه ناشی از "سوء تفاهم" بوده است. ظاهرا در این مدت، او در بازداشت نیروهای امنیتی بود.

وزیر خارجه استرالیا گفته است که در این مرحله، شواهدی در دست نیست که نشان دهد وضعیت کنونی آقای یانگ به معنی بازداشت طولانی مدت اوست.

بازداشت یانگ هنگجون این نگرانی را به وجود آورده که ممکن است چین با این اقدام در صدد وارد کردن فشار سیاسی بر استرالیا باشد. در حالیکه چین و استرالیا برای نفوذ بیشتر در حوزه اقیانوس آرام درگیر رقابت هستند، تصمیم استرالیا در محدود کردن فعالیت شرکت چینی هواوی باعث تیرگی روابط دو کشور شده است.

برخی منابع استرالیایی، با اشاره به بازداشت دو شهروند کانادایی در چین، ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است بازداشت آقای یانگ با موضوع محدودیت فعالیت هواوی مربوط باشد.

چندی پیش دو شهروند کانادایی هنگام بازدید از چین بازداشت شدند. بازداشت آنان پس از دستگیری و ممنوع‌الخروج شدن مدیر مالی ارشد شرکت چینی هواوی هنگام سفر به ونکوور در کانادا صورت گرفت. آمریکا خواستار استرداد او در ارتباط با پرونده نقض تحریم‌های هسته‌ای ایران است و قرار است دادگاه رسیدگی به این درخواست در ماه فوریه برگزار شود.

موضوعات مرتبط