رئیس جمهوری سابق اوکراین به اتهام 'خیانت' محاکمه و محکوم شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته دادستانی، یانوکوویچ (چپ) با ارسال نامه برای پوتین خواستار اعزام نیروهای روسی برای مقابله با معترضان در اوکراین شده بود

ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری پیشین اوکراین، در ارتباط با اتهام خیانت به کشور مجرم شناخته شده است.

روز پنجشنبه، ۴ بهمن (۲۴ دی)، قضات دادگاهی در کیف، پایتخت اوکراین، رای دادند که ویکتور یانوکوویچ در زمان تصدی سمت ریاست جمهوری مرتکب خیانت به کشور شده است. محاکمه آقای یانوکوویچ به طور غیابی صورت گرفت.

رئیس جمهوری پیشین به "خدشه دار کردن تمامیت ارضی، خیانت به کشور و قیام مسلحانه علیه مردم اوکراین" و همچنین "درخواست کمک نظامی از روسیه برای سرکوب اعتراضات ضد دولتی سال ۲۰۱۴، حمایت از منافع دولت خارجی [روسیه] و توطئه برای تغییر در مرزهای بین‌المللی" کشورش متهم شده بود.

ادعانامه دادستانی اوکراین براساس نامه‌های آقای یانوکوویچ، در مقام رئیس جمهوری اوکراین، برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تنظیم شده بود که در آنها خواسته بود واحدهای نظامی روسیه برای "برقراری نظم و آرامش" به اوکراین اعزام شوند. بخش دیگر پرونده اتهامی علیه رئیس جمهوری سابق به سوء استفاده از قدرت و فساد مالی ارتباط داشته است.

کلیسای ارتدوکس اوکراین رسما از کلیسای روسیه جدا شد

پوتین: مناقشه دریایی صحنه‌آرایی اوکراین است

اوکراین در پی تنش با روسیه حکومت نظامی اعلام می‌کند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نظامیان اوکراینی در جبهه جنگ با شورشیان طرفدار روسیه - جنگ داخلی اوکراین چهار سال پیش آغاز شد و هنوز ادامه دارد

دادستان پرونده خواستار صدور حکم پانزده سال زندان برای رئیس جمهوری سابق شده اما هنوز دادگاه مجازات رئیس جمهوری سابق را اعلام نکرده است. بعید است حکم دادگاه قابل اجرا باشد زیرا آقای یانوکوویچ با شدت گرفتن تظاهرات ضد دولتی به روسیه گریخت و احتمالا هنوز در آن کشور زندگی می‌کند.

ویکتور یانوکوویچ که از اقلیت روس‌زبانان اوکراین است، در زمان شوروی سابق، به عنوان یکی از مدیران شعبه محلی اتحادیه کارگران معدن زغالسنگ فعالیت سیاسی خود را آغاز کرد و بعدها به سمت فرماندار شهر دونتسک، واقع در مناطق روس‌نشین اوکراین منصوب شد.

اوکراین یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی سابق بود.

با فروپاشی اتحاد شوروی، اوکراین در سال ۱۹۹۰ استقلال یافت و در سال ۲۰۰۲، ویکتور یانوکوویچ به نخست وزیری لئونید کوچما، رئیس جمهوری طرفدار روسیه رسید. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴، او به عنوان نامزد طرفدار روسیه به مبارزه پرداخت و اگرچه در ابتدا، پیروز این انتخابات اعلام شد، اما در پی تظاهرات گسترده معترضان به تقلب در انتخابات، از دستیابی به این سمت بازماند.

او در انتخابات سال ۲۰۱۰ به پیروزی رسید و در سال ۲۰۱۳، در حالیکه انتظار می‌رفت اوکراین گام‌های اولیه برای گسترش روابط خود با اتحادیه اروپا را بردارد، اعلام کرد که به جای نزدیک شدن به غرب، مصمم به تعمیق روابط با روسیه است. او بخشودگی پانزده میلیارد بدهی به روسیه و وعده دولت آن کشور برای کاهش بهای گاز صادراتی به اوکراین را دلیل اتخاذ این تصمیم اعلام کرد.

این چرخش سیاسی به چند ماه تظاهرات اعتراضی، برکناری رئیس جمهوری توسط پارلمان و فرار او به روسیه در اوایل سال ۲۰۱۴ منجر شد.

با سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ، دولت روسیه با اعلام اینکه امنیت روس‌زبانان اوکراین در خطر است، شبه‌جزیره کریمه را تجزیه و به خاک خود منضم کرد و به حمایت از شورشیان جدایی‌طلب در مناطق مرزی با اوکراین پرداخت.

درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان هنوز هم ادامه دارد و موضعگیری روسیه در قبال اوکراین از جمله موضوعاتی است که روابط آن کشور با غرب را تیره‌تر کرده است.