ادامه تعطیلی دولت آمریکا؛ سنا لایحه ترامپ را رد کرد

دونالد ترامپ امیدوار بود که با امتیازی که برای گروهی از مهاجران بدون مدرک ارایه کرده بود دموکرات را به عقب براند حق نشر عکس Reuters/AFP
Image caption دونالد ترامپ امیدوار بود که با امتیازی که برای گروهی از مهاجران بدون مدرک ارایه کرده بود دموکرات را به عقب براند

جمهوری‌خواهان که اکثریت را در مجلس سنای آمریکا دارند نتوانستند لایحه پیشنهادی دونالد ترامپ برای بازگشایی دولت را به تصویب برسانند. همزمان طرح دموکرات‌ها برای بازگشایی موقت دولت هم به جایی نرسید. بدین ترتیب صدها هزار کارمند دولت فردا (جمعه) دومین پرداختی ماه ژانویه خود را دریافت نخواهند کرد.

قرار بود امروز هر دو جناح جمهوری‌خواه و دموکرات طرح‌های پیشنهادی خود برای تخصیص بودجه بخش‌های تعطیل مانده از دولت فدرال را در صحن علنی به رای بگذارند اما تقریبا همه کارشناسان شکست هر دو طرح را پیش‌بینی کرده بودند؛ چرا که برای تصویب لوایح بودجه در مجلس سنا دست کم ۶۰ رای موافق لازم است و هیچ کدام از دو جناح جمهوری‌خواه (۵۳) و دموکرات (۴۷) نتوانسته بودند پیش از رای‌گیری موافقان کافی را به اردوی خود جذب کنند.

بدین ترتیب تعطیلی تاریخی دولت فدرال آمریکا ادامه خواهد یافت و اگر تا صبح فردا (جمعه ۲۵ ژانویه) توافقی میان سناتورها حاصل نشود حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت برای دومین بار از دریافت حقوق خود محروم خواهند ماند. اتفاقی که غیرقابل اجتناب به نظر می‌رسد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption صدها هزار کارمند دولت برای امرار معاش به مشاغل موقت روی برده‌اند و دست نیاز به سوی انجمن‌های خیریه دراز کرده‌اند

لایحه‌ای که جمهوری‌خواهان ارایه کردند شامل بودجه درخواستی دونالد ترامپ برای احداث دیوار مکزیک بود اما همزمان به صدها هزار مهاجری که در کودکی به همراه پدر و مادرشان به طور غیرقانونی به آمریکا آورده شده بودند فرصت می‌داد سه سال دیگر از مزایای اجتماعی چون مجوز کار و تحصیل استفاده کنند.

دموکرات‌ها که گفته‌اند حاضر نیستند حتی یک دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک تخصیص دهند با "ناچیز" خواندن امتیازهای این لایحه گفته بودند در حقیقت آقای ترامپ امتیازاتی را پیشنهاد داده که خود او طی دو سال گذشته با لغو احکام باراک اوباما از این گروه مهاجران بدون مدرک سلب کرده بود.

در مقابل، دموکرات‌ها در طرح پیشنهادی خود خواسته بودند که با تخصیص بودجه‌ای در حد دو هفته برای بخش‌های تعطیل شده دولت، آقای ترامپ را وادارند که مذاکره بر سر بودجه ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری خود را جدا از لوایح بودجه به بحث بگذارد و به قول آنها از تعطیل کردن دولت به عنوان "گرو‌گان برای به کرسی گذاشتن خواسته‌هایش" استفاده نکند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان که موکدا گفته تا وقتی آقای ترامپ به بازگشایی دولت تن ندهد حاضر به هیچ مذاکره و مصالحه‌ای نیست، به خبرنگاران گفت بنا دارد به رئیس‌جمهور آمریکا نشان دهد که "نباید تعطیل کردن دولت را برای گرفتن هر امتیازی از کنگره را رویه کند".

روز گذشته (چهارشنبه) هم در حالی که دونالد ترامپ طی نامه‌ای به خانم پلوسی اصرار کرده که می‌خواهد هفته آینده (۲۹ ژانویه) برای ایراد سخنرانی سالانه خود به کنگره برود، خانم پلوسی جواب داد که موافق تاریخ برگزاری این سخنرانی نیست و اصرار دارد آن را تا زمان بازگشایی دولت فدرال به تعویق بیاندازد.

اصراری که آقای ترامپ بالاخره به آن تن داد و شب گذشته گفت که این سخنرانی را به بعد از بازگشایی دولت موکول می‌کند اما بر خلاف گمانه‌زنی‌ها بنا ندارد به غیر صحن اصلی کنگره این سخنرانی را در مکان دیگری ایراد کند.

اخبار مرتبط