عکس با صورت سیاه‌شده، مقام ایالت فلوریدا را مجبور به استعفا کرد

مایکل ارتل فقط چند هفته در مقامش بود حق نشر عکس FLORIDA DEPARTMENT OF STATE
Image caption مایکل ارتل فقط چند هفته در مقامش بود

یکی از مقام‌های ارشد ایالت فلوریدای آمریکا بعد از آنکه تصویری با صورت سیاه‌کرده از او منتشر شد، مجبور شد از سمت خود کنار برود. او در این تصویر سیاهپوستانی که توفان کاترینا آنها را بی‌خانمان کرده بود را به مسخره گرفته بود.

این تصویر را روزنامه «تالاهاسی دموکرات» منتشر کرده و نوشته که متعلق به مهمانی هالووین در سال ۲۰۰۵ است.

مایکل ارتل، در این تصویر به هیبت زنی در آمده که سربند دارد و روی تی‌شرتش نوشته شده: «قربانی کاترینا». او در آن زمان مسئول انتخابات یکی از بخش‌های ایالت فلوریدا بود.

توفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ به وقوع پیوست و حدود ۲۰۰۰ نفر بر اثر آن کشته شدند که بخش عمده‌ای از آنها در ایالت فلوریدا بودند.

روزنامه‌ای که این عکس را منتشر کرده، اول از آقای ارتل تاییدیه گرفته که این تصویر خود اوست. او تایید کرده که خودش است و بعد از آن نامه استعفای خود را به فرماندار فلوریدا نوشته است.

او فقط چند هفته بود که به سمت وزیر امور انتخاباتی فلوریدا منصوب شده بود. کسی که این سمت را در ایالت فلوریدا دارد به جز اجرای انتخابات وظیفه نظارت بر فعالیت‌های فرهنگی ایالت را هم برعهده دارد.

در ایالت فلوریدا این سمت انتخابی نیست و فرماندار می‌تواند مثل وزیر کسی را برای این سمت انتخاب کند و مجلس ایالتی باید به او رای اعتماد دهد.

فرماندار کنونی فلوریدا کمتر از یک ماه است که کارش را شروع کرده است.

بعد از انتشار این عکس، آقای ارتل از سمت خود استعفا کرد و حساب کاربری‌اش در توییتر را بست.

او تا قبل از این سمت، چهارده سال مسئول انتخابات یکی از بخش‌های ایالت فلوریدا بود.

او چندین جایزه در فلوریدا برای بالابردن نرخ شرکت در انتخابات برده است.

بسیاری از فعالان حقوق سیاهپوستان در آمریکا می‌گویند که سفیدپوستان محافظه‌کار با سخت‌کردن شرایط حضور در انتخابات برای رنگین‌پوستان، آنها را از حضور در عرصه سیاست باز می‌دارند.

در انتخابات میان‌دوره‌ای در سال ۲۰۱۸ این انتقاد درباره ایالت‌ فلوریدا هم مطرح بود.

موضوعات مرتبط