بحران ونزوئلا؛ رهبر مخالفان به مادورو پیشنهاد عفو داد

خوان گوایدو حق نشر عکس EPA
Image caption خوان گوایدو گفته که حاضر است رییس جمهور مادورو را عفو کند

خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا، گفت که حاضر است امکان عفو به رییس جمهور نیکلاس مادورو را در صورت کناره‌گیری وی از قدرت، بررسی کند.

آقای گوایدو که روز چهارشنبه خود را به عنوان رییس جمهور موقت ونزوئلا معرفی کرد، گفت که در حال تماس با بخش‌های مختلف کشور از جمله ارتش است تا به بحران در ونزوئلا پایان دهد.

نیکلاس مادورو، دور دوم ریاست جمهوری‌اش را با وجود ادعای تقلب در انتخابات توسط مخالفان، آغاز کرده است.

در حال حاضر جامعه جهانی در به رسمیت شناختن دولت قانونی ونزوئلا، به دو بخش تقسیم شده است.

تا این لحظه آقای مادورو توانسته حمایت تاثیرگذار ارتش ونزوئلا را با خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا که مخالفان وی را به تقلب در انتخابات سال ۲۰۱۸ متهم می‌کنند

هر کشوری از چه شخصی حمایت می‌کند؟

ایران حامی رییس جمهوری ونزوئلاست، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز در تماس تلفنی با خورخه آرره آسا وزیر خارجه دولت نیکلاس مادورو، بار دیگر حمایت ایران از این دولت را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در این گفتگو دو طرف "راه های مقابله بین المللی با توطئه های آمریکا علیه دولت های مستقل" را بررسی کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا و اکثریت کشورهای آمریکای لاتین همراه با کانادا و بریتانیا از خوان گوایدو که رهبری کنگره ملی ونزوئلا را برعهده دارد و خودش را رییس جمهور قانونی کشور معرفی کرده، حمایت می‌کنند.

روسیه اما حمایت دولت‌های خارجی از آقای گوایدو را محکوم کرده و گفته که این رفتار موجب زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی و "راهی مستقیم به سوی جنگی‌ خونین" خواهد شد.

چین، مکزیک و ترکیه هم از آقای مادورو حمایت کرده‌اند.

مایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای بررسی وضعیت ونزوئلا در روز شنبه شده است.

دولت دونالد ترامپ در حال بررسی راهی است که به آقای گوایدو کمک‌های مالی برساند. خوان گوایدو در حال حاضر در محلی مخفی است.

میشله بچلت، رییس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که وضعیت در ونزوئلا "ممکن است هر لحظه از کنترل خارج شده و عواقب فاجعه‌بار" به همراه داشته باشد.