انتشار عکس‌های ماهواره‌ای از یک کارخانه احتمالی تولید موشک بالستیک در عربستان

عربستان سعودی حق نشر عکس Reuters

برخی رسانه‌های غربی با تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای احتمال داده‌اند عربستان سعودی تأسیساتی برای ساخت موشک‌های بالستیک ایجاد کرده‌ باشد. روشن نیست که این کارخانه تولید موشک به مرحله بهره‌داری رسیده است یا نه.

خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز در گزارشی بر پایه نظر کارشناسان نظامی و تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای گزارش داده که به نظر می‌رسد عربستان در حال آزمایش و احتمالاً ساخت موشک‌های بالستیکی است که برای مدت‌ها ایران را به خاطر تولید آن مورد انتقاد قرار داده بود.

واشنگتن پست نخستین رسانه‌ای بود که پیشتر تصاویر ماهواره‌ای از این پایگاه نظامی که گمان می‌رود برای ساخت موشک‌های بالستیک استفاده شود را پخش کرد.

این پایگاه نظامی در شهر دوادمی عربستان، در دویست کیلومتری غرب ریاض قرار دارد.

سال گذشته، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان هشدار داده که اگر ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد، عربستان در توسعه برنامه سلاح‌های هسته‌ای خود تردید نخواهد کرد.

برخی موشک های بالستیک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند و می‌توانند تا هزاران کیلومتر دورتر را هدف قرار دهند.

مقامات سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به درخواست آسوشیتدپرس برای ارائه توضیحات درباره این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

بنابر این گزارش، برنامه موشکی عربستان می‌تواند به فشار بیشتر ایالات متحده بر ریاض، شریک امنیتی‌ آمریکا منتهی شود.

در چند ماه گذشته، روابط دو کشور به دنبال قتل جمال خاشقچی، ستون نویس واشنگتن پست و ادامه حملات سعودی‌ها در یمن بحرانی شده بود.

استراتفور، شرکت اطلاعاتی و امنیتی خصوصی آمریکایی برآورد کرده است که اگر عربستان موشک‌هایش را آزمایش کند، آمریکا در تلاش‌هایش علیه برنامه موشکی ایران به مشکل خواهد خورد.

واشنگتن پست که پیشتر گزارش مشابهی در همین خصوص منتشر کرده بود نیز احتمال داده که بر پایه تصاویر ماهواره‌ای، عربستان سعودی مشغول ساخت نخستین کارخانه موشک بالستیک خود است. هر چند در آن گزارش برخی کارشناسان نظامی گفته بودند که این کارخانه هنوز به مرحله راه اندازی نرسیده و تحرکاتی در آن دیده نمی‌شود.

در سال ۲۰۱۳ نیز "جینز دیفنس"، مجله تخصصی نظامی-دفاعی از این پایگاه به عنوان محل نگهداری موشک‌هایی نام برده بود که چین به عربستان فروخته بود. در آن زمان، ملک سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی بود.

در سال‌های گذشته، چین از جمله کشورهایی بود که به عربستان تسلیحات سنگین نظامی به ویژه موشک و پهپاد می‌فروخت؛ تجهیزاتی که ایالات متحده به سبب برخی پیمان‌های بین‌المللی قادر نبود به ریاض بفروشد.

اکنون بر مبنای عکس‌های ماهواره‌ای، گمان می‌رود در این سایت، بخشی برای تولید موشک، بخشی برای دفع پسماند و بخشی برای تست موتور موشک‌ها در نظر گرفته شده باشد.

سابقه پروژه‌های موشکی و هسته‌ای عربستان سعودی

پنج سال پیش منابع مختلفی به بی‌بی‌سی گفته بودند که عربستان سعودی در پروژه‌های اتمی پاکستان سرمایه‌گذاری کرده و معتقد است که می‌تواند در صورت تمایل به بمب اتمی دست پیدا کند.

پیش از آن نیز، ملک عبدالله، پادشاه پیشین عربستان، در سال ۲۰۰۹ به دنیس راس، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، هشدار داد که اگر ایران از مرز معینی عبور کند، "ما سراغ سلاح‌های اتمی خواهیم رفت".

سابقه پروژه‌های عربستان سعودی، از جمله برنامه تهیه موشک‌های دوربرد قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای - به چند دهه پیش بازمی‌گردد. در اواخر دهه ۱۹۸۰، عربستان مخفیانه ده‌ها موشک بالیستیک CSS-۲ از چین خرید. بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند که دقت این موشک‌ها برای استفاده در سلاح‌های متعارفی ناکافیست. این موشک‌ها ۲۵ سال پیش در ارتش عربستان بکار گرفته شد.

Image caption موسسه انتشاراتی جینز وجود سومین پایگاه مخفی موشک‌های بالیستیک میان‌برد عربستان در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب غربی ریاض را فاش کرد

موسسه انتشاراتی جینز، که در زمینه امور دفاعی تخصص دارد، گزارش داد که عربستان پایگاه جدیدی را با موشک‌های CSS-۲ و سکوهای پرتاب مجهز کرده، و این موشک‌ها را به‌سمت اسرائیل و ایران مستقر کرده است. علاوه بر این، سال‌هاست که روشن شده عربستان سعودی کمک‌های مالی سخاوت‌مندانه‌ای در اختیار صنایع دفاعی پاکستان قرار داده، و به گفته کارشناسان غربی، از جمله به آزمایشگاه‌های ساخت تجهیزات موشکی و هسته‌ای این کشور کمک کرده است.

عربستان از جمله کشورهایی است که پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی را امضا کرده و بارها خواهان ایجاد خاورمیانه‌ای عاری از سلاح‌های اتمی شده بود.

عربستان، بزرگترین واردکننده اسلحه در جهان در سال ۲۰۱۷ بود. اکنون به نظر می‌رسد این کشور، در دوره ملک سلمان و در رقابت با ایران تمرکز بیشتری بخش‌های نظامی و تسلیحاتی خود گذاشته است و تلاش می‌کند با سرمایه‌گذاری‌های داخلی تنها خریدار تسلیحات خارجی نباشد.

چندی پیش نیز تصاویر از مقامات ارشد عربستان منتشر شد که در حال بازدید از یک تأسیسات داخلی تولید پهپاد بودند.