بحران ونزوئلا؛ پومپئو از شورای امنیت خواست از رهبر مخالفان حمایت کند

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل حق نشر عکس EPA
Image caption مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست تا حمایت خود را از خوان گوایدو، رهبر مخالفان اعلام کنند.

آقای پومپئو گفت آقای گوایدو که خود را رئیس جمهور دولت انتقالی نامیده، وعده برگزاری انتخابات و بازگشت امنیت به منطقه را داده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در جلسه امروز شورای امنیت سازمان ملل نیکلاس مادورو، رئیس جمهور را مسبب بروز بحران انسانی در این کشور دانست.

آقای پومپئو در نشست امروز شورای امنیت همچنین گفت که حال زمان آن رسیده تا کشورها موضع خود را مشخص و جانب یک طرف را در بحران فعلی ونزوئلا بگیرند.

در مقابل نماینده روسیه در شورای امنیت، آمریکا را متهم به طراحی کودتا علیه آقای مادورو کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا( سمت راست)، خوان گوایدو، رهبر مخالفان

پیشتراسپانیا، فرانسه و آلمان از نیکلاس مادورو خواستند تا ظرف یک هفته انتخاباتی آزاد و شفاف برگزار کند در غیراین صورت خوان گوایدو، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور به رسمیت خواهند شناخت.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه پیشتر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ در ونزوئلا را غیرقانونی خواند.

اتحادیه اروپا برغم آن که از به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس دولت انتقالی خودداری کرده، اما همچنان منتقد سیاست‌های نیکلاس مادورو است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراضات گسترده علیه نیکلاس مادورو

ونزوئلا از چند روز پیش که آقای گوایدو خود را رئیس‌جمهور موقت خوانده، وارد مرحله جدیدی از تنش شده و در حالی که کشورهای غربی چون آمریکا، آلمان و کانادا رهبری او را به رسمیت شناخته‌اند، ایران، روسیه، کوبا و چند کشور دیگر هم بر حمایت از نیکلاس مادورو تاکید کرده‌اند.

آقای مادورو که همین چند هفته پیش با سوگند یاد کردن مجدد، دور جدید ریاست جمهوری خود را به مدت ۶ سال آغاز کرد این اقدام رئیس مجلس ملی را "کودتا" خوانده و ضمن متهم کردن آمریکا به طراحی آن، از تمامی دیپلمات‌ها سفارت آمریکا در کاراکاس خواسته خاک ونزوئلا را ترک کنند.

بحران قدرت در ونزوئلا در حالی ادامه یافته که نیکلاس مادورو از حمایت ارتش برخوردار است، اما مخالفان دولت رهبری خوان گوایدو را مشروع می‌دانند.

افزایش بحران سیاسی در ونزوئلا باعث شده که بر شمار افرادی که این کشور را ترک و به کلمبیا گریخته‌اند، افزوده شود.

سازمان ملل می‌گوید که از سال ۲۰۱۵ یعنی از زمان سقوط اقتصادی این کشور بیش از سه میلیون نفر- حدود یک دهم جمعیت ونزوئلا- این کشور را ترک کرده اند.

موضوعات مرتبط